Ptáci bez ohrad
Zoo Ohrada vděčí za svůj název loveckému zámečku stejného jména, který stojí nedaleko. V poslední době se však toto pojmenování ani v nejmenším neshoduje s tím, co uvnitř uvidíte. Právě ohrad a mříží je zde totiž pomálu. Můžete se těšit na průchozí voliéry, výhled přes skleněné panely či mořské akvárium.
V duchu jihočeského koloritu se areál zoologické zahrady Ohrada rozkládá přímo na břehu rybníka. Kromě příležitosti k poetické procházce s výhledem na zámek v Hluboké nad Vltavou to znamená, že se zdejším zoologům otevírají takřka ideální možnosti k chovu vodních ptáků.
Obyvatelé rybničních břehů si díky tomu mohou dosyta užívat přirozených mělčin i pozvolna vystupující souše. Opeřenci nejrůznějších skupin od těch vodních přes šplhavce až po exotické papoušky přitom tvoří pomyslnou ústavní většinu v obsazení místního parlamentu, čítajícího víc než 250 chovaných druhů živočichů.
Co zavinila ptačí chřipka
Před třemi lety přišly na jih Čech dočasné chovatelské komplikace. Kvůli šíření ptačí chřipky bylo nutné zabezpečit veškeré expozice vodních ptáků před stykem s jejich příbuznými, kteří žijí volně na rybníce.
Začalo proto natahování ochranných sítí nad všemi výběhy u břehu, což znamenalo nejen vyrušování desítek druhů ptáků, ale také pokles počtu vylíhlých mláďat. Všechno zlé je však k něčemu dobré a o zasíťování příbřežních expozic v Zoo Ohrada to platí dvojnásob.
Díky veterinárním opatřením totiž na břehu Munického rybníka vznikla snad největší průchozí voliéra v našich zoologických zahradách. Pod ochrannou síťovinou se octly nejen dvě velké expozice brodivých ptáků a kachen, ale také výběh plameňáků, labutí jezírko či výběh srnců.
Jen tady mohou návštěvníci z vyhlídkových chodníků vedoucích přímo nad vodou sledovat pelikány volně plachtící nad hladinou či hejno plameňáků růžových, které se každoročně rozrůstá o víc než deset nových přírůstků. Procházka expozicí, kde vás od desítek ptáků dělí pouze zábradlí lávky, připomíná bleskový výlet do mokřadů dunajské delty.
Koncepce budování expozic, do kterých mohou návštěvníci vstupovat a zažívat tak přímý kontakt s jejich obyvateli, však zdaleka není jen vynuceným důsledkem veterinárních opatření. V posledních letech jich v areálu zoologické zahrady vyrostlo hned několik.
V našich poměrech unikátní je průchozí voliéra bahňáků. Ptáci, obývající mělčiny rybníků i moří, tu mají k dispozici nejen jezírko s písečnou pláží, ale i umělý příboj. Obstarává ho zařízení na tvorbu vln, při jehož konstruování se místní inspirovali v anglických zoologických zahradách. Důkazem, že takové vymoženosti ptákům svědčí, je každoroční úroda mláďat volavek rusohlavých i tenkozobců opačných.
Velká průchozí voliéra s názvem Český les přesvědčí o pestrosti naší ptačí fauny snad každého. Při průchodu točitou stezkou můžete mezi keři i menšími stromky pozorovat desítky druhů ptáků z našich luhů a hájů. Klidnou atmosféru lesa dotváří i vodopád s jezírkem a potůčkem, přes který vede po lávce návštěvnická trasa.
V areálu evropských sov sice přímo mezi okřídlené noční dravce vstoupit nemůžete, je zde však k vidění všech třináct druhů sov starého kontinentu. Každoročně se téměř polovině z nich podaří vyvést potomstvo a druhová skladba chovatelských úspěchů se rok od roku trochu liší. Za tři roky existence komplexu se tu tedy rozmnožily už skoro všechny sovy.
Zuby a drápy
Šelmy patří bezesporu k nejatraktivnějším chovancům všech zoologických zahrad a velký zájem vzbuzují i v té hlubocké. Možná i díky tomu, že se postupně zabydlují v nových ubikacích.
I při výběru vrcholových predátorů zůstávají místní zoologové věrní celkovému zaměření celé zahrady. Ukazují především dravce naší přírody. Taková exkurze do světa zvířat je však ještě zajímavější než pohled na lvy či tygry. Většina větších šelem z naší přírody kvůli lidské činnosti rychle mizí a ty menší žijí natolik skrytě, že je v divočině spatří opravdu jen málokdo.
Elegantní a mrštné vydry říční je díky velkým skleněným panelům s průhledem pod hladinu možné sledovat i při dovádění v mokrém živlu. Dvě sousední velká akvária ukazují jejich běžnou kořist - kapry, parmy, okouny či štiky.
V posledních letech se horečně staví v zadní části areálu zoo, který dříve čekal na příležitost k dalšímu rozvoji. Kromě jiného tu vyrostla i expozice Jezevčí skály s výběhy lišek, koček divokých a jezevců. Vnitřní setmělá místnost nabízí pohled do nor lišek i jezevců, kteří jsou tak k vidění i v hodinách odpočinku.
Velká trojka evropských lesů, tedy rysi, vlci a medvědi hnědí, uvítá návštěvníky v původní části areálu u vchodu. Medvědi na nový velký výběh teprve čekají a volná plocha v zadní části zoo napovídá, kde by měl v budoucnu stát. Ubikace rysů a vlků prošly rekonstrukcí, po které už mají návštěvníci nerušený výhled přes velké skleněné panely.
Exotika v našich krajích
Bez exotických živočichů pro zpestření by snad dnešní zoo ani zoologickou zahradou nebyla. Ostatně, možnost srovnávat tvory z různých oblastí světa nikdy neuškodí. Na Hluboké přitom vzali výraz "oblast" doslova. Tvory, kteří nepocházejí z našich zeměpisných šířek, uspořádali do společných celků podle místa jejich původu.
Nejnovější chloubou zahrady je americká expozice Koati, otevřená v loňském roce. Její jméno je domorodým názvem erbovního zvířete celé kolekce - nosála červeného. Hned vedle něj těší návštěvníky svými kousky drápkaté opičky tamaríni pinčí a kosmani zakrslí.
Centrem australské oblasti je velký výběh klokanů rudokrkých. Velmi zajímavá je noční expozice klokánků králíkovitých a kusu liščích. Tito vačnatci už také zjistili, jak nosit mláďata ve vaku v jižních Čechách.
V nově postaveném vzdělávacím centru zbylo místo i na terarijní expozici. Kromě kompletní druhové sestavy našich hadů zde najdete i africkou krajtu královskou či novoguinejskou stromovou krajtu zelenou. Pod skleněným poklopem pilně shromažďuje semena kolonie jihoevropských mravenců zrnojedů.
Mořské akvárium v nové restauraci zve k návštěvě korálového útesu i posezení u dobrého jídla. Hned za okny čeká na malé návštěvníky nově postavené hřiště i kontaktní zoo s ovcemi a kozami, mezi které se děti dostanou po lanové napodobenině pavučiny. Zoo Ohrada se zkrátka v posledních letech stala moderním zařízením, v němž jdou zoologické zážitky s těmi gastronomickými ruku v ruce.
GPS
Jak rychle vědět všechno
Jak se tam dostat
Zoo Ohrada leží v Hluboké n. Vltavou asi 150 km od Prahy. Cesta autem vám zabere 2 hod. 15 min.
Jak na to
Otvírací doba a vstupné
Otevřeno celoročně: listopad - únor 9 - 16 h. Vstupné: dospělí: 60 Kč, děti (6 - 14 let), studenti, důchodci, ZTP: 40 Kč, děti (3 - 5 let): 20 Kč, děti do 2 let, ZTP/P: zdarma. Rodinné vstupné: 150 Kč.
Kam na jídlo
Švejk restaurant
Náměstí ČSL. armády 26, tel.: 387 965 529
Stylová staročeská restaurace prověřeného konceptu Švejk s jihočeskou a minutkovou kuchyní v centru Hluboké nad Vltavou.
Kde se ubytovat
Hotel Podhrad
Náměstí ČSL. armády 30, tel.: 387 983 690
Nově otevřený čtyřhvězdičkový hotel v centru města nabízí ubytování v 70 pokojích a čtyřech luxusních apartmá. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte od 1990 Kč.
Užitečné internetové stránky
www.zoo-ohrada.cz stránky zoologické zahrady Ohrada
www.hluboka.cz oficiální stránky města Hluboká nad Vltavou
www.zamek-hluboka.cz stránky státního zámku Hluboká
www.cb-info.cz turistický portál Českých budějovic
IN.IHNED.CZ autor: Michael Fokt