Sány
Kontaktní údaje
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Libor Havlůj
Tel.: +420 325 656 221
Mobil: +420 602 124 402
Fax: -
Obecné informace



Pondělí: 8:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 17:00
Prezentace:
Obec Sány se nachází v malebné Polabské nížině nařece Cidlině 9 km východně od lázeňského města Poděbradya cca 50 km od hlavního města při dálnici D11. Nadmořská výška 190 m n. m. řadí Sány mezi nejteplejší místa v republice s nejstabilnějším počasím. Obec Sány se nachází na řece Cidlině v jihovýchodní části okresu Nymburk, 9 km východně od lázeňského města Poděbrady. Obec se rozkládá na jednom katastru v nadmořské výšce 196 m v úrodné rovině a trvale v ní žije 467 obyvatel. Severně, asi po 3 km od obce, se vypíná osamělý kopec Oškobrh do výše 285 m. Obec má původně zemědělský charakter, dnes jde spíše o rezidenční a rekreační sídlo. K zemědělství je vázáno minimum obyvatel, vyjíždí se za prací především v terciálním sektoru a významný podíl domů slouží k rekreačním účelům.
První písemná zmínka je z roku 1352, kdy podle konfirmačních knih patřily Sány s okolím, zejména s Badry, Žehuní a se zaniklou osadou Oškobrhy (u Vlkova) cisterciáckému klášteru v Mnichově Hradišti. V témže století vladyka z Dolan založil tvrz v místě dnešního statku čp. 3, někdy se uvádí i na pozemcích čp. 2, 4 a 42. V době husitské sídlí na svobodném statku (zřejmě na statku s tvrzí) vladyka Jan Čapek ze Sán, slavný husitský válečník. Neblaze proslul svou účastí v bitvě u Lipan (1434), z níž se svými jezdci předčasně prchl a přivodil tak porážku Táborů a Sirotků. Jen s výjimkou Čapkova svobodného statku přešli po bitvě u Lipan Sány i s Kolínem do rukou slavného válečného kněze Bedřicha ze Strážnice. Čapkův statek vystřídal majitele, aby se nakonec dostal do rukou Jiřího z Kunštátu. V tomto období, tedy ve druhé polovině 15. století, byly Jiřím z Kunštátu založeny umělé kanály a mlýny (Lánská struha, později zvaná Sánská a Bačovský náhon). Zejména se vzpomíná rybník Blato, ležící severozápadně od Poděbrad, který byl tehdy jedním z největších rybníků v Čechách.
Na přelomu století prosluly Sány ve středních Čechách uvedením v život tzv. družstevní myšlenky. První důležitou družstevní organizací, která vznikla v roce 1897 byl spořitelní spolek a záložní spolek Kampelička. V roce 1900, kdy byla družstevní myšlenka již rozvinuta, bylo založeno Rolnické družstvo a v roce 1906 Hospodářské strojní družstvo. Rolnické družstvo postavilo sušárnu čekanky, později byla zřízena i družstevní pekárna, mlýn čistící stanice a lázně. Nejstarším místním družstvem však bylo roku 1889 družstvo Vodní a meliorační, jehož úkolem byly úpravy potoků. V Sánech není žádná památka zapsaná do seznamu nemovitých kulturních památek České republiky, ani zde není vyhlášena plošná ochrana. Přesto se zde nacházejí stavby, o nichž je nutné se zmínit: Kostel sv. Ondřeje Tvrziště Sánský kanál
Oznam města/obce:
Zprávy pro občany
- www.obecsany.cz/prakticke-info/zpravy-pro-obcany/
Sánský zpravodaj
- www.obecsany.cz/zivot-v-obci/sansky-zpravodaj-1/
Spolky v obci
- www.obecsany.cz/zivot-v-obci/spolky-v-obci/hasici/
Služby:









Fotogalerie
Odkazy/linky
Turistická stezka
- www.obecsany.cz/nase-obec/turisticka-trasa/
Obecní knihovna
- www.obecsany.cz/prakticke-info/obecni-knihovna/
Občanská vybavenost
- www.obecsany.cz/prakticke-info/obcanska-vybavenost/