Smečno
Kontaktní údaje
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Bc. Tomáš Burda
Tel.: +420 312 547 856, 312 547 823, 317 471 412
Mobil: -
Fax: +420 312 547 823
Obecné informace
Počet obyvatel: 1940Rozloha obce/města v ha: 961
První písemná zmínka: 1252
Pondělí: 7:00 - 17:00
Úterý: 7:00 - 15:00
Středa: 7:00 - 17:00
Prezentace:
Historie Smečna sahá hluboko do minulosti. První zmínky o obci se objevují již v Kosmově kronice, kde se hovoří o vsi Stibeczno. Skutečného rozkvětu a značného významu v rámci zemí koruny České získalo Smečno po roce 1418. V tomto roce získal smečenskou tvrz Markvart z Martinic a od té doby bylo Smečno v nepřetržitém držení panského rodu Martiniců (od roku 1789 Clam-Martiniců) celých 500 let.
Díky výsadnímu postavení Martiniců na královském dvoře se Smečno (od r. 1515 město Smečno) stalo významným místem, kde Martinicové přijímali význačné hosty ať již v rámci české koruny nebo i okolních zemí. Nezřídka poskytl smečenský zámek azyl mnoha významným osobnostem. Za všechny je možné jmenovat Josefa Božka, který ve zdejším zámeckém parku poprvé předvedl funkční model svého parovozu. O výsadním postavení města svědčí i nepatrná zmínka v historických análech, kde se hovoří o tom, že v roce 1711 byly první dva hrnce brambor přivezených do Čech svěřeny právě Smečnu k dalšímu pěstování.
Město Smečno je ideálním cílem nedělního či prázdninového výletu. Obdivovatelé architektonických památek si mohou prohlédnout smečenský zámek, včetně zámecké zahrady, mohou navštívit kostel nejsv. Trojice, kde jsou nainstalovány nejstarší funkční varhany v Evropě. Pozornost si zaslouží i prohlídka starého hřbitova, kterému dominuje rekonstruovaná hrobka Martiniců (údajně je zde pohřben i otec Boženy Němcové). Na své si přijdou i cykloturisté. Mohou si naplánovat trasu malebnými lesními cestičkami a při cestě si prohlédnout lesní divadlo, záhadné menhiry, památné stromy a další pozoruhodnosti. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači vojenské techniky. V perfektním stavu je betonový kryt z třicátých let, hned vedle expozice vojenské techniky a na historické kanóny se mohou návštěvníci podívat ve zdejším muzeu dělostřelectva.
Oznam města/obce:
Sdělení občanům
- www.smecno-mesto.cz/sdeleni-obcanum/ds-1046/p1=1235
Služby:
Fotogalerie
Odkazy/linky
Turistická vizitka Smečno
Na Městském ůřadě ve Smečně a v Městské knihovně. Infocentru jsou nově k dispozici k prodeji TURISTICKÉ VIZITKY
Turistická vizitka je upomínková samolepicí etiketa plnící účel obdobný turistické známce. V mnoha turisticky zajímavých místech prodávají smluvní prodejci turistickou vizitku s fotografií příslušného místa. Název „turistická vizitka“ se používá v rámci českého projektu k podpoře turistického ruchu Turistický deník. Ten počítá s tím, že turisté si zakoupí speciální turistický deník a ten zaplňují razítky, turistickými vizitkami nebo svými vlastními zápisky či kresbami z cest. Samolepicí turistické vizitky mají oddělitelný kupón – po zaslání určitého počtu kupónů organizátorovi může turista získat různé drobné ceny, například nový deník, odznaky atd. Místa vizitek jsou znázorněna i na mapovém portálu mapy.idnes.cz.
Účelem tohoto a dalších podobných projektů je podpořit turistický ruch a inspirovat turisty k cestám do míst, kterých by si jinak nevšimli. Proto takové projekty snadno nacházejí smluvní partnery jak u obecních správ a správ chráněných území a památkových objektů, tak i u podnikatelů, kteří mají z turistického ruchu prospěch. Turisté získají koupí vizitky trvalou upomínku na navštívené místo, ucelený projekt spoléhá na probuzení sběratelské vášně a snahy navštívit co nejvíce míst.
Zodpovídá: Bc. Tomáš BURDA