Smržov
Kontaktní údaje
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Antonín Vecheta
Tel.: +420 384 792 039
Mobil: +420 607 502 359
Fax: +420 384 792 68
Obecné informace
Počet obyvatel: 125Rozloha obce/města v ha: 1091
První písemná zmínka: 1367
Pátek: 18.00 - 19.00
Prezentace:
Obec Smržov leží v Třeboňské pánvi, v kraji, jehož erbovním znamením je nespočet vodních ploch. Rybníky se zde začaly budovat už ve 13. století, ale nejvíce jich bylo zbudováno v 16. a 17. století proslavenými rybníkáři Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan. Jejich promyšlená soustava rybníků, hrází, přívodních i odvodních stok byla na svou dobu udivující dílo, a i dnes je uznávána odborníky za jedinečné řešení.Jedním z nejstarších rybníků právě v blízkosti obce Smržov je rybník Dvořiště s pozoruhodnou kamennou propustí v hrázi. Dvořiště, původně jezero, se připomíná již r. 1367, kdy tehdejší držitel Lomnice Ješek z Kosovy Hory nechal zatopit pole a louky Smržovských a rozšířil tak tento rybník, přičemž poškozeným lidem vydal náhradní pozemky.
Rybnik Koclířov u Smržova vznikl až za doby Štěpánka Netolického a zde již bylo využito propojení rybníků Zlatou stokou. Historie obce se připomíná i v pobělohorské době, kdy právě na hrázích uvedených rybníků došlo ke střetům a rozhodujícím bitvám mezi stavovským českým vojskem vedeným hrabětem Thurnem a císařským vojskem vedeným Buquoyem.Následky války byly pro zdejší oblast i okolní vesnice a městečka nedozírné. Neustálým drancováním, vypalováním domů po několik let došlo téměř k vysídlení původních obyvatel.
Na tomto se nejvíce podílel generál Maradas se svým vojskem . Později r. 1660 převzal správu na zdejším krajem Jan Adolf Schvarzenberk a na památku útrap zdejších obyvatel nechal v obci Smržov a dalším okolních vesnicích i v polích vystavět malé kapličky, kterým se údajně říkalo "maradasky" a dnes jako památky jsou obcemi udržovány. Po značených turistických stezkách je možno projet rozsáhlé lesy, táhnoucí se téměř až k Hluboké nad Vltavou. Zde je další značené památné místo a to " Žižkův dub", u kterého se husitký hejtman tajně scházel se svými spolobojovníky v době husitských válek a využíval tak neprostupnosti lesů s rozsáhlými bažinami, se znalostí jen určité schůdné stezky.
V současné době je okolní příroda využívána především k rekreaci a turistice, o čemž svědčí řada nemovitostí v obci využívána chalupáři a téměř 130 chat u rybníka Dvořiště, od časného jara až do podzimu využívají cykloturisté značených turistických tras v lesích a po hrázích rybníků. Při setkání s přírodní scenérií zdejšího kraje nezbývá než souhlasit s Václavem Honsem, který ve své beletrii "Jižní Čechy z ptačí perspektivy" napsal: "Byla jsi prý krajino jihočeská v dávnověku pustou a nevlídnou zemí a tak tvou dnešní krásu píď po pídi , zrníčko po zrníčku zdvihly nesčetné generace našich předků pracovitých a pohostinných a tak snad každičký rys tvé dnešní podoby prošel a byl přetaven přičinlivou člověčí dlaní. Snad i proto jste mé Jižní Čechy tak líbezné, tak blízké lidskému srdi a našemu věčnému snění. Tak blízké lásce."
Oznam města/obce:
Momentálně žádné oznámení.
Služby: