Táborská botanická zahrada vystavuje dřevinu z dob dinosaurů
Tábor - Táborská botanická zahrada, jediná na jihu Čech a druhá nejstarší u nás, vystavuje od tohoto týdne vzácnou wolemii vznešenou. Dřevina podobná tisu patří k nejstarším na světě, rostla už před 200 miliony lety. Pravěký jehličnan je navíc mimořádně cenný. Ve volné přírodě ho roste jen několik desítek kusů v Austrálii, řekl dnes ČTK vedoucí zahrady Radoslav Kacerovský.
"Wolemie byla přes zimu umístěna v jednom ze skleníků. Protože snáší teploty maximálně do minus pěti stupňů, nemůže být v našich podmínkách pěstována celoročně venku. Nyní je umístěna ve venkovní speciálně vybudované kleci," uvedl Kacerovský.
Jehličnan z období druhohor objevil náhodně v roce 1994 David Noble, zaměstnanec australského Národního parku Wollemi, ležícího asi 200 kilometrů od Sydney. Spustil se do údolí hlubokého až 300 metrů a náhodně zavadil o větve wolemie. Předtím byla dřevina známá jen z fosílií a považovala se za dávno vyhynulou. Ve volné přírodě se však vyskytuje méně než sto kusů, proto je jehličnan tak mimořádně vzácný.
"Místo nálezu je přísně tajeno, zná ho jen několik lidí. Při vstupu vědců do míst, kde wolemie roste, se dbá zvláštní opatrnosti a vše prochází důkladnou desinfekcí. Stačí jediná choroba nebo požár a wolemie může v přírodě úplně vyhynout," zdůraznil Kacerovský.
Australští botanikové po objevu vytvořili nadaci pro její ochranu. Ze šišek 23 stromů, které se našly, vypěstovali během deseti let první rostliny. Ty se dražily ve slavné aukční síni Sotheby's v Anglii za milionové částky. V současné době se wolemie množí v jediné botanické zahradě a lesní školce v australském Brisbane.
Od roku 2006 byla wolemie v rámci záchranného programu dána do volného prodeje. Licenční poplatky slouží na záchranu dřeviny a dalších silně ohrožených druhů. Táborská zahrada koupila stromeček velký 80 centimetrů před dvěma roky z příspěvků od lidí.
V Česku mohou wolemii obdivovat lidé také v botanických zahradách v Praze, Brně, Opavě nebo v Bečově na Karlovarsku.