Tady trénují dostihoví šampioni: Velké Karlovice
Po loukách mezi Javorníky a Beskydy se prohání jeden z nejlepších dostihových koní České republiky: Age of Jape. A tenhle černý krasavec zdaleka není jediným pokladem Velkých Karlovic.
K Velkým Karlovicím v údolí Vsetínské Bečvy neodmyslitelně patří klapot podkov. Žije tu totiž muž, který to s koňmi umí jako málokdo jiný. Trenér dostihových koní František Holčák valašskou obec se dvěma a půl tisíci obyvatel proslavil nejenom po České republice, ale i daleko za našimi hranicemi. Na šňůru úspěchů navléká jeden korálek za druhým už pětatřicet let.
"Pětkrát jsme vyhráli Velkou Pardubickou, pětkrát nejdůležitější rovinový dostih České derby, třikrát jsme získali prestižní Trojkorunu," vypočítává pan Holčák. A sluší se dodat, že posledně jmenovanou se jen tak někdo blýsknout nemůže. Vyhraje ji kůň, který dokáže jako tříletý zvítězit ve třech nejdůležitějších dostizích, což není hračka. Třikrát za kariéru se k ní zatím dopracovali jenom tři dostihoví trenéři z celé Evropy – a mezi nimi právě sympatický horal z Velkých Karlovic.
"Hodně vyhráváme také v Itálii, v Meranu. Místní lidé jsou na naše úspěchy pyšní, berou je tak trochu za svoje, a to mě těší," přiznává.
I my už jsme si stačili všimnout, že v karlovické hospůdce U muzea nechybí dostihová výzdoba. Umíme si představit, jak se tu slivovicí zapíjejí úspěchy Holčákových svěřenců.
"Je to ale taky zodpovědnost. Všichni si zvykli, že přivážíme samé dobré výsledky, a když jednou neuspějeme, jsou zklamaní," dodává trenér. Stájemi Valencio prošly desítky slavných koní a právě teď v nich stojí skutečný klenot: hřebec, který je pro někoho možná úplně nejlepším dostihovým koněm, jaký kdy byl u nás trénovaný.
Nádherný čtyřletý černý hnědák Age of Jape byl za svoji kariéru jenom dvakrát druhý, jinak vždycky vyhrál. Vydělal zatím svému majiteli přes čtyři miliony korun, a to ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Právě on je jedním z mála koňských šampionů, které zdobí výše zmíněná magická Trojkoruna.
Když se podél hlavní silnice projdete ke karlovické tréninkové dráze, můžete hvězdu a její kolegy sledovat při práci. "Jakmile se rozkřiklo, jak je Age of Jape výjimečný, lidé se o něj začali zajímat," říká František Holčák. "Těsně po jeho největších vítězstvích sem za ním dokonce jezdily i autobusové zájezdy."
Koně mají ve Velkých Karlovicích dlouhou tradici. Jezdecký oddíl tu byl založen v roce 1966 a František Holčák se stal jeho trenérem o deset let později. Po roce 1989 se stal prvním soukromým dostihovým trenérem u nás. Karlovické JZD tehdy zrušilo dostihovou stáj a on ji převzal. Roky života pak věnoval jen budování své stáje a zvykl si obstarat spoustu věcí sám. Dodnes můžete nejúspěšnějšího českého trenéra vidět, jak seká trávu či válcuje dráhu.
Do Velkých Karlovic přivedl řadu dalších lidí, pro něž jsou koně středem světa. O koně se mu stará šest profesionálů. "Přestěhovat se na Valašsko je jednoduché," tvrdí jedna z nich, Zuzana Vokálková. Pochází ze středních Čech a na Valašsko přišla, aby se ve stáji Valencio zaměstnala jako jezdkyně.
"Lidi jsou tu přátelští, srdeční a skromní, rychle mě vzali mezi sebe. A práce v téhle stáji je potěšení. O koně se tu pečuje opravdu na špičkové úrovni. Kůň si u nás po psychické stránce odpočine, což je pro něj, myslím, nejdůležitější. Trénuje se v kopcích, lesích. To je pak radost odjezdit šest koníků denně."
Čtyřnozí závodníci mají přísný režim: úderem sedmé ráno jsou připraveni k tréninku, dopoledne pracují, odpoledne odpočívají a nikdo je nesmí rušit. Do stájí Valencio proto nemůže kdykoli kdokoli vejít a koně si prohlédnout. Cedule u vchodu vás varuje, že jste na soukromém pozemku a nesmíte dál bez doprovodu.
Pokud chcete přijít na návštěvu, nejlepší je předem se domluvit po telefonu. Anebo se posaďte na lavičku u dostihové dráhy a dívejte se, jak koně cválají po pískové dráze nebo stoupají do kopce okolo památného jilmu, který má okolo kmenu úctyhodné čtyři metry.
"Na úspěších našich koní má určitě velký podíl příroda," potvrzuje pan Holčák slova mladé jezdkyně a zvedá oči k vrchu Osloveček, tyčícímu se nad stájemi jako jejich ochránce. "Jinde bych žít nechtěl." Žezlo po něm už pomalu přebírá syn Radek, jenž zde má vlastní stáje.
Nejsou to ale jen výjimeční koně a jejich úspěchy, co můžou Velké Karlovice nabídnout. "Určitě se vyplatí vyjít si do okolních kopců, které jsou poseté drobnými památkami, jako jsou kříže, kapličky, boží muka nebo zvonice," říká starosta obce Miroslav Koňařík.
Krásná je třeba kaplička na rozcestí Podťaté-Léskové. V těchto místech se odpradávna zvonilo na zvon visící na větvi stromu. Když při vichřici strom spadl, karlovští dostali strach, aby jim to nepřineslo smůlu, a tak v roce 1867 pořídili nový zvon a postavili pro něj kapličku. Díky jedné místní rodině se v kapli dodnes pravidelně zvoní.
Pokud si chcete udělat delší výlet, vystoupejte ke křížům na vrchu Ztracenec. Od tohoto památníku vojákům, kteří zahynuli při osvobozování Velkých Karlovic v roce 1945, je nádherný výhled na Radhošť, Lysou horu i na Malou Fatru.
K většině křížků a obrázků svatých se váže příběh. Například kříž v Tísňavách nad Vojvodíkovým nechala podle ústně předávané legendy koncem 19. století postavit gazděna Ševčíková, jež s mnohem mladším manželem neměla děti. Rozhodla se, že odejde, aby muž mohl založit rodinu s jinou, a žádala od něj jediné: aby u potoka postavil kříž. Manžel kříž vybudoval, znovu se oženil a měl pak čtrnáct dětí.
Zajímavosti o historii celého Valašska i obce se dozvíte v karlovském muzeu. Například zjistíte, jakou minulost mají štípané šindele, zdejší tradiční střešní krytina. Ve Velkých Karlovicích se dodnes ručně vyrábí, firma Šindele – Ludvík Dornák sídlí hned u hlavní silnice, a když vejdete dovnitř, můžete se podívat i na řezbáře při práci. Šindel krásně vypadá i na moderních domech, ale tradiční střecha přijde hodně draho: metr čtvereční šindele stojí asi osmnáct set korun.
A další pozoruhodnosti? Monumentální barokní dřevěný kostel z roku 1754 nebo dřevěné fojtství z 18. století, kde se natáčel film Františka Vláčila Stíny horkého léta. "Sedmdesát pět procent naší rozlohy zabírají lesy, to je docela unikát," podotýká starosta Koňařík.
Z ticha a odlehlosti takových míst se v poslední době opět stává přednost. "Z hřebenů před dvaceti lety mladí lidé hromadně odcházeli dolů za pohodlnějším životem, ale teď se vracejí," říká Miroslav Koňařík. Krásná je třeba osada Člověčí v hlubokých hvozdech. Romantici určitě v okolí Velkých Karlovic najdou spoustu dalších míst, kde by zapustili kořeny.
ZAJÍMAVOST
Velké Karlovice jsou jednou z nejrozlehlejších obcí České republiky. Jejich katastrální území má úctyhodnou rozlohu 82 kilometrů čtverečních.
JAK SE TAM DOSTAT
Do Velkých Karlovic se dopravíte vlakem ze Vsetína. Autem pojedete od Vsetína na Nový Hrozenkov a Karolinku.
TIP NA VÝLET
SOLÁŇ
Z kopce mezi Velkými Karlovicemi a Hutiskem-Solancem vede spousta krásných značených cest. Jsou z nich krásné výhledy na obě strany hřebene. Dojdete až na Vysokou (1024 m n. m.).
KAM NA JÍDLO
U MUZEA
Hospoda ve Velkých Karlovicích, kde se scházejí místní, je jednou z nejstarších v obci. Nabízí úžasná hotová jídla za milé ceny. Oblíznete se i nad zdejším espressem a potěší vás příjemná obsluha.
KDE SE UBYTOVAT
VALAŠSKÉ CHALUPY
Šest plně vybavených dřevěných chalup v krásné přírodě v údolí Pluskovec. Poloha je ideální pro dovolenou v létě (na dosah turistické trasy) i v zimě (200 m od chalup lyžařský areál). K chatám pohodlně dojedete autem, součástí areálu je venkovní krb, sauna a vířivka.
http://cestovani.ihned.cz autor: Michaela Klevisová