Tipy na výlet na kole - na návštěvě u sousedů

Členství v schengenském prostoru znamená, že české státní hranice nejsou o mnoho víc než čáry na mapě. Platí to i při výletech na kole: přejet hranice můžete všude, kde to není výslovně zakázáno.

Českým lesem do Německa

Čerchov (německy Schwarzkopf, 1042 m) je nejvyšším bodem Českého lesa a zároveň nepřehlédnutelnou dominantou západočesko-bavorského pomezí. Cyklookruh kolem jeho zalesněného masivu sice není z nejsnazších, zato však nabídne mimořádně krajinné scenérie.
Z Domažlic startujte západním směrem po vedlejších silničkách, které vás povedou přes Havlovice do známé chodské obce Trhanova s „Lomikarovým“ zámkem. V sousedící obci Chodov začíná první pořádný kopec, musíte totiž vystoupat na návrší Výhledy s Baarovým pomníkem. Z tohoto místa, blízko hlavní evropské rozvodnice, je daleký výhled zpět do Čech. Pokud ve vás bije srdce nenapravitelného „vrchaře“, můžete se dát z Capartic vlevo po lesní asfaltce a pak po panelech vzhůru až na vrchol Čerchova. Počítejte ale s tím, že tato zajížďka udělá z výletu sled horských prémií. Patříte-li mezi méně ambiciózní, tak z Capartic rovnou sjeďte po pěkném asfaltu až k bývalému hraničnímu přechodu Lísková a za další 4 kilometry se dostanete do malebného bavorského městečka Waldmünchen se známým akvaparkem. V létě se můžete vykoupat i v přehradě Perlsee před městem.
Z přehršle cyklotras si ve Waldmünchenu vyberte tu, která směřuje k jihovýchodu do osady Althütte. Čeká vás stoupání masivem Čerchova, který teď objíždíte jaksi „zezadu“. Po překonání sedla ve výšce 800 m následuje nádherný, dlouhý sjezd do Furth im Waldu. Strmé klesání o sklonu až 16 % po kvalitním asfaltu láká k velmi rychlé jízdě – nepřeceňte své možnosti. Ve Furthu se určitě zajeďte podívat na upravené náměstí a pokud se tu náhodou octnete začátkem srpna, uvidíte, že celé město žije tradiční středověkou slavností Drachenstich (Skolení draka).
Cyklotrasa vycházející z Furthu k severu vás přes osadu Schafberg přivede zpět do Čech. Kopec je tentokrát jen mírný, protože musíte překonat pouze nízké Domažlické sedlo (520 m). Od České Kubice můžete sjet do Babylonu po hlavní silnici, kde bývá sice poměrně silný provoz, ale jde jen o dva kilometry; kolem Babylonu vede separátní cyklostezka a pak už je to do Domažlic jen kousek. Pokud byste se frekventovanému úseku chtěli vyhnout, nezbývá než se přidržet cyklotrasy č. 2014, která míří do Domažlic přes Pasečnici a Tlumačov poměrně členitým terénem.

Oblast: Český les
- délka: 60, respektive 65 km
- vybavení: silniční, případně horské kolo
- výchozí bod: Chodov u Domažlic
- náročnost: vysoká
- občerstvení na trase: Výhledy, Waldmünchen, Furth im Wald, Česká Kubice, Babylon
- ubytování: hotely a penziony v Domažlicích (www.domazlice.info)

Dyje z obou stran

Za výchozí bod pro putování přes bývalou „železnou oponu“ nelze zvolit místo, které by v sobě mělo více symboliky. Pietně udržované zbytky drátěných zátarasů i dnes potkáte u vesnice Čížov v Národním parku Podyjí.
Z Čížova vystartujte po prohlídce zátarasů rovnou „za dráty“, cyklostezka vás povede dolů do Hardeggu, který leží na druhém břehu Dyje, a tedy už v Rakousku. Dominantou městečka je majestátní hrad na vysoké skále. Dlouhé klesání v Česku ovšem musíte vykoupit neméně dlouhým stoupáním na rakouské straně, sledujte cykloznačení do Retzu. K tomuto městu se přiblížíte asi za 12 kilometrů a je to impozantní entrée: vyjedete totiž z lesa na holé návrší nad Retzem, kde stojí rekonstruovaný větrný mlýn a opodál také expresivní sousoší Kalvárie. Otevírá se odtud nádherný rozhled, a pokud je vinařská sezona, v okolí jistě bude možnost ochutnávky přímo „in situ“. Od mlýna pak sjedete do centra Retzu, jehož náměstí i přilehlé ulice jsou podkopány chodbami a vinnými sklepy.
Z Retzu se dejte k severovýchodu, po cyklostezce nebo přímo po silnici, a přejeďte zpět do první moravské obce za hranicí, která se jmenuje Hnanice (nikoli Hranice). Zde se napojte vlevo na cyklotrasu č. 48 a sjeďte do údolí Dyje. Jste v jednom z nejmalebnějších míst Podyjí, v divokém meandru řeky, proti sobě vidíte proslulou vinici Šobes. Vinici opatrně projděte a prudce vystoupejte vzhůru na plošinu nad údolím. Dál přibližně sledujte hranici národního parku a přes Lukov se vrátíte zpět do Čížova.

Oblast: jižní Morava
- délka: 46 km
- vybavení: horské kolo
- výchozí bod: Čížov
- náročnost: střední až vysoká
- občerstvení na trase: Hardegg, Retz, Hnanice
- ubytování: Penzion U Marka, Čížov (http://penzionumarka.sweb.cz)

Cestou na polskou Hejšovinu

Možná tomu nebudete věřit, ale i v (převážně placatém) Polsku se najde krásná, cyklistice zaslíbená krajina. Třeba hned za hranicí na pomezí Kladska a Broumovského výběžku. Vezměte si s sebou pochůzné boty, protože vynechat pěší výšlap na Hejšovinu by byla opravdu škoda.
Z východiště okruhu, z Police nad Metují, jeďte nejprve k jihu do Bezděkova (máte na výběr cyklotrasu nebo vedlejší silnici) a zde zahněte vlevo. Za chvíli jste v Machově, odlehlé, ale malebné vísce obklopené ze všech stran vysokými stráněmi. Napojte se vpravo na okružní červenou cyklostezku č. 4000, která stoupá nejprve mírně zástavbou podél potoka, za státní hranici nicméně sklon přitvrdí a krásnými lesními serpentinami se vyšvihnete až na planinu u roztroušené polské osady Karlów. Impozantní skalní masiv vlevo od vás se jmenuje Szczeliniec (Hejšovina) a lze na něj vystoupit. Samozřejmě jen pěšky, kola si zamkněte u vstupu do skal (platí se tu vstupné) a na pěší okruh fantastickým pískovcovým labyrintem počítejte s půldruhou hodinou.
Na kole jeďte dál po silnici stále v souběhu s cyklotrasou č. 4000. Velmi dlouhým lesním sjezdem „spadnete“ do Radkówa, kde se trasa lomí k severozápadu, záhy přetnete hranici zpět do Čech a sjedete do Božanova. Nyní musíte překonat mohutný zalesněný val Broumovské stěny vlevo od vás. Slabším povahám možná zatrne, protože stoupání opravdu není snadné, zvlášť poté, co vjedete do lesa a skončí asfalt. Ale jinak než přes „Stěny“ to nejde. U Machovského kříže vyměňte cyklotrasu č. 4002 za č. 4005, u dalšího rozcestí zvaného Pánův kříž kopec definitivně končí. Zbytek je snadný a krajinně krásný: pěkný výhled máte mj. u rozcestí nad osadou Slavný a pak už jen pohodlně sjedete do Police nad Metují.

Oblast: severovýchodní Čechy
- délka: 47 km
- vybavení: horské kolo
- výchozí bod: Police nad Metují
- náročnost: vysoká
- občerstvení na trase: Machov, Karlów, Rakdków, Božanov
- ubytování: hotely a penziony v Polici nad Metují (www.meu-police.cz)

http://cestovani.ihned.cz