Tipy na výlet na kole - v okolí velkoměst

Okolí velkých měst patří k turisticky nejfrekventovanějším. Přinášíme tři trasy nedaleko Prahy, Českých Budějovic a Brna, které zvládnete během dlouhého letního večera nebo, v pomalejším tempu v průběhu víkendu.

Údolím Kačáku do srdce Českého krasu

Z konečné stanice linky B pražského metra se vydejte malý kus zpět do města a na první křižovatce (Na Radosti) vlevo. Ve starém Zličíně se napojíte na cyklotrasu č. 201, která vás povede otevřeným terénem mezi poli až ke klášteru Hájek. Zde opusťte cyklotrasu, odbočte vlevo (nenápadný vršek za Hájkem je nejvyšším bodem trasy, 405 m) a sjeďte do Úhonic.
Dost bylo polí, možná si řeknete. A opravdu: za Úhonicemi, ve směru Nenačovice, se krajina náhle mění, táhle sjedete lesem do lučinatého údolí potoka Loděnice (Kačáku), kde si možná budete chvíli připadat jako někde na Šumavě. V Loděnicích odbočíte vpravo směr Beroun a za městečkem vlevo směr Svatý Jan, stále však sledujete tok Kačáku. Jeho údolí se zahlubuje a za osadou Sedlec přejde v nefalšovaný kaňon se strmými vápencovými stěnami, kde se silnička kroutí v ostrých zatáčkách (pozor na protijedoucí auta!). U kláštera ve Svatém Janu pod Skalou pohleďte vzhůru – skála s křížem na vrcholu nad vámi je skoro dvě stě metrů vysoká.
V Hostimi máte dvě možnosti. Jedete-li na úzkých gumách, musíte sice do Srbska po silnici přes kopec, ale krásné výhledy to vynahradí. S horským kolem si můžete troufnout na terénní variantu bez stoupání kolem ústí Kačáku k Berounce (žlutá značka). Dál na Karlštejn pokračujete každopádně kolem vody. Ve stejnojmenné vesnici se dáte na křižovatce pod hradem opět vlevo. Spolu s cyklotrasou č. 0013 vystoupáte idylickým údolím do Mořiny (přes údolí ve stráni si všimněte židovského hřbitova) a pokračujete zpět do Prahy většinou bezlesou krajinou přes Kuchař, Chýnici a Ořech. V závěru okruhu dávejte pozor na přibývající provoz aut. Nejbližší stanice metra se jmenuje Luka.

Oblast: okolí Prahy
- délka: 60 km
- vybavení: silniční nebo horské kolo
- výchozí bod: Praha, konečná trasy metra B
- náročnost: střední
- občerstvení na trase: Hájek, Svatý Jan pod Skalou, Srbsko i jinde
- doprava: přeprava kol v pražském metru je bez omezení a zdarma

K jihočeské památce UNESCO

Z jihočeské metropole vyjeďte po cyklotrase č. 1100 směrem západním a sotva necháte České Budějovice za zády, budete mít kolem sebe ty pravé jihočeské scenérie: hladiny rybníků střídají menší lesíky, ve vesnicích míjíte typická selská stavení. Idylu sice zpočátku trochu kazí překotná výstavba posledních let, ale příjezd do Holašovic (odbočte za Čakovem doleva po cyklotrase č. 1185) všechno vynahradí. Na prostorné návsi obklopené domy s nádhernými štíty si budete připadat jako v pohádce. Tak vypadá světové dědictví UNESCO, do jehož seznamu byly Holašovice zapsány v roce 1998.
Kulturně pozoruhodnou část okruhu máte v Holašovicích za sebou a teď přijde trochu sportu. Držte se (stále po vedlejších silnicích) směr Křemže: krátký prudký výstup vás přivede na návrší, ze kterého máte krásnou vyhlídku na Kleť s vysílačem i na pásmo Šumavy. Pokračujte nyní bez cyklistického značení, ale stále s pěknými vyhlídkami, převážně z kopce přes osadu Chmelná do Chlumečku. Pokud se chcete občerstvit, musíte zajet do Křemže, kde je několik hospod; jinak můžete jet přímo pod masivem Kluku až k silnici č. 143, která směřuje do Českých Budějovic.
V závislosti na autoprovozu a vaší chuti se můžete zpět do krajského města vrátit po této silnici (čekají vás táhlá klesání nebo rovinky), případně po pár kilometrech odbočit vpravo po cyklotrase č. 1124. Tato o něco delší varianta vás přivede do Boršova nad Vltavou a posléze klidnějším prostředím zhruba podél Vltavy do Českých Budějovic. V závěru pojedete po opravdové cyklostezce.

Oblast: Českobudějovicko
- délka: 47, respektive 50 km
- vybavení: silniční, případně trekové kolo
- výchozí bod: České Budějovice
- náročnost: nízká až střední
- občerstvení na trase: Holašovice, Křemže, Boršov nad Vltavou

Třemi údolími v okolí Brna

Vydat se do okolí Brna na bicyklu znamená volbu ze dvou možností: buď si to namíříte do poměrně ploché a bezlesé krajiny na jih od jihomoravské metropole, nebo se ponoříte do mnohem členitějšího a lesnatějšího terénu severně od Brna. Přesto, že zde volíme sever, je náročnost okruhu spíše jen průměrná.
Východištěm je část Brna zvaná Bystrc nedaleko hráze Brněnské přehrady. Z centra města sem míří městská cyklostezka. Z Bystrce vás páteřní cyklotrasa č. 1 vede silničkou podél přehrady, pod hradem Veveří přijde výšvih na návrší s výhledy a poté sjezd do Veverské Bitýšky. Zde opustíte první údolí (řeky Svratky) a také běžnou silnici, neboť pokračování trasy vede po místních komunikacích proti proudu Bílého potoka. Cyklotrasa č. 5189 se klikatí malebným údolím až ke Šmelcovně, odkud prudce vystoupá do osady Javůrek. V Domašově máte skoro 500 m n. m. a na dalších kilometrech budete převážně sjíždět. Chcete-li zůstat na asfaltu, zvolte cyklotrasu č. 5171, která vás dovede po vedlejší silničce do Rosic.
Pokud už máte bicyklu dost, z Rosic se lze do Brna vrátit vlakem. Doporučujeme ale pokračovat dál a projet malebné, avšak méně frekventované údolí říčky Bobravy. Sledujte cykloznačení č. 5172 až do Radostic, kde odbočte vlevo v souběhu s modrou pěší značkou. Tady vás pohltí zalesněné údolí Bobravy (nezpevněná cesta), minete několik mlýnů a otevřenou krajinu znovu uvidíte asi až po deseti kilometrech u Želešic na jižním okraji Brna. Odsud vede do centra Brna několik možností, nejjednodušší je přidržet se toku řeky Svratky.

Oblast: okolí Brna
- délka: 75 km
- vybavení: horské kolo
- výchozí bod: Brno
- náročnost: střední
- občerstvení na trase: Veverská Bitýška, Šmelcovna, Domašov, Rosice

http://cestovani.ihned.cz