Tipy na výlet na kole - v okolí vodních ploch
Stinná říční údolí skýtají za letních veder kýžený chládek, v rybnících nebo vodních nádržích se navíc můžete osvěžit koupáním. Pokud si pod sedlo přibalíte plavky a rozhodnete se spojit sport s lenošením u vody, může se z následujících okruhů snadno stát celodenní výlet.
Lipno ze všech stran
I téměř 20 let po zrušení hraničního pásma zůstávají pravý a levý břeh vodní nádrže Lipno zcela rozdílnými světy. Zatímco vnitrozemský levý břeh téměř přetéká hotely, penziony, plážemi a rekreačními zařízeními, na pravém břehu Lipna mnoho turistů ani dnes nepotkáte. Na našem okruhu okusíte oboje, ale už dopředu počítejte s tím, že v první polovině výletu nejsou skoro žádné možnosti občerstvení.
V Horní Plané, rodišti spisovatele A. Stiftera, použijte nejprve přívoz, potom se v protilehlé osadě Bližší Lhota dejte doleva (cyklotrasa č. 1020) a na křižovatce ve Zvonkové opět doleva. Terén je jen mírně zvlněný, s pěknými výhledy, ovšem po místy nepěkném asfaltu. Silnička se dvakrát dotkne vodní hladiny a přivede vás na rozcestí u bývalé osady Kyselov. Máte-li dost energie (a horské kolo), vydejte se odtud vzhůru ke zřícenině Vítkův kámen. Do osady Svatý Tomáš pod hradem vás dovede cyklotrasa č. 1033. Odměnou za úporné lesní stoupání vám bude krásný rozhled z nedávno zpřístupněné věže Vítkova Kamene.
Pokud se rozhodnete Vítkův Kámen vynechat, přivolejte si přívoz do Dolní Vltavice a přejeďte zpět na levý břeh přehrady. Až se silnička za Dolní Vltavicí mezi lesíky a pastvinami trochu zhoupne, nezapomeňte se ohlédnout – hraniční hřeben Šumavy budete mít jako na dlani. Příjezd do Černé v Pošumaví ohlašuje návrat „civilizace“. Většina z posledních asi deseti kilometrů zpět do Horní Plané vede po rovině a také po separátní cyklostezce vedle hlavní komunikace.
Oblast: Šumava
- délka: 30, respektive 48 km
- vybavení: trekové nebo horské kolo
- výchozí bod: Horní Planá
- náročnost: střední až vysoká (s výjezdem na Vítkův Kámen)
- občerstvení na trase: Svatý Tomáš, Černá v Pošumaví, Hůrka
- ubytování: hotely, penziony a kempy v Horní Plané (www.horniplana.cz)
- koupání: Horní Planá u přívozu, Dolní Vltavice, Černá v Pošumaví, Jenišov
S Pálavou na obzoru
Stavba Novomlýnských nádrží vyvolala a stále vyvolává kontroverze, hlavně mezi ochránci přírody. Pohled na rozsáhlé vodní plochy s četnými vinicemi a se hřbetem Pálavy v pozadí je každopádně nezaměnitelný a právě takové scenérie si dosytosti užijete v následujícím okruhu.
Vyrazte z Šakvic, vinařské obce na železniční trati z Brna do Břeclavi. Chvíli vás povede směrem k jihu Velkopavlovická cyklostezka, ale jakmile přijedete k Dolní (Novomlýnské) nádrži, dejte se vpravo po červeném pěším značení podle vody. Prvním postupným cílem je vesnice Pavlov, kterou vidíte přes vodní hladinu. Také Pavlov je znám dlouhou tradicí vinařství. Odbočte zde vlevo a strmě vystoupejte po silničce obcí na úbočí vrchu Děvín (zříceninu Děvičky vidíte vpravo nad sebou). Toto je jediný pořádný kopec na trase.
Na rozcestí před Klentnicí se dejte vpravo, ve sjezdu na kraji obce Perná naopak vlevo a záhy se napojíte na cyklotrasu (vinařský okruh „Stará hora“) směřující volným terénem, zčásti mezi vinicemi, do Brodu nad Dyjí. Tady jste u horní ze třech Novomlýnských nádrží. Pokračujete po severním břehu přehrady jen s malým převýšením přes Pasohlávky až do Strachotína. V tomto úseku máte hladinu nádrží skoro pořád na dosah, místy jsou pěkné možnosti koupání. Ze Strachotína pak již snadno dojedete po silnici (bez cyklistického značení) do Šakvic.
Oblast: jižní Morava
- délka: 45 km
- vybavení: trekové kolo
- výchozí bod: Šakvice
- náročnost: střední
- občerstvení na trase: ve všech vesnicích na trase,
- létě také v kempech a tábořištích
- ubytování: hotely a penziony v Pavlově (www.obec-pavlov.cz), bungalovy v autokempu Merkur u Pasohlávek (www.pasohlavky.cz)
- koupání: Pasohlávky, Strachotín
Podél střední Sázavy
Posázavská cyklostezka je dlouhá skoro 250 kilometrů a sleduje téměř celý tok jedné z nejpěknějších českých řek. Nečekejte ale nenáročné svezení „stále mírně z kopce“. Cyklostezka č. 19 často opouští koryto řeky do okolního členitého terénu a je plná kratších i delších stoupání. Jednu z nejhezčích části sázavského údolí poznáte ze sedla kola mezi Světlou a Kácovem. Výhodou je snadná dostupnost vlakem, řeku sleduje v celém popsaném úseku železniční trať.
Nasedněte na kolo ve Světlé nad Sázavou a vydejte se po proudu. Ve Smrčné se cyklotrasa poprvé výrazněji odklání od vody, protože právě tady začíná malebný kaňon Sázavy zvaný Stvořidla. Nenechte se zlákat červenou pěší značkou, která pokračuje podél řeky – na kole se tudy opravdu jet nedá. Cyklotrasa vás vyvede vzhůru do Trpišovic a pokračuje po nádherné silničce plné zákrut a rozhledů úbočím vrchu Melechov (709 m) až do Ledče. Ve sjezdu do města dejte pozor na kostky a prudký sklon. V Ledči nad Sázavou najdete řadu hospod a můžete si (pěšky) vyšlápnou k zámku, který vidíte na ostrohu nad řekou.
Definitivně se na pravý břeh Sázavy vrátíte až pod Chřenovickým hradem. Následuje dosti náročné stoupání lesem na návrší u obce Jedlá (+ 200 metrů). Tady jste od řeky nejdál, máte hezké výhledy do okolí a k Sázavě sjedete zpět až v bývalé hornické obci Vlastějovice. Následuje klidnější úsek v blízkosti řeky a záhy dojedete do Zruče. Za městečkem vás cyklotrasa povede v mírné výšce nad údolím po malebné silničce, která se několikrát zhoupne skrze malé osady, aby asi po 12 kilometrech definitivně klesla k nádraží v Kácově na břehu Sázavy.
Oblast: Posázaví
- délka: 48 km
- vybavení: horské nebo trekové kolo
- výchozí bod: Světlá nad Sázavou
- náročnost: střední
- občerstvení na trase: Ledeč nad Sázavou, Vlastějovice, Zruč nad Sázavou, Kácov
- ubytování: Sporthotel Kácov (www.sport-hotellcz),
kempy a tábořiště podél řeky