Tři krásné rozhledny za jeden den v podhůří Nízkého Jeseníku

Tři krásné rozhledny, zřícenina hradu, monumentální poutní kostel i naučná stezka. To vše vás čeká během hezkého, 20 km dlouhého výletu v okolí Krnova v podhůří Nízkého Jeseníku.

Vydejte z Úvalna, ležícího zhruba pět kilometrů jižně od Krnova při silničním a železničním tahu na Opavu. Právě tady, na 395 m vysokém vrchu Strážiště kousek nad obcí, najdete jednu z našich nejpůsobivějších kamenných vyhlídkových věží.

Obec ji vystavěla v roce 1913 jako památník svému rodákovi, významnému rakouskému politikovi Hansi Kudlichovi, který v roce 1848 přednesl v říšském sněmu návrh na zrušení roboty. Na venkově byl pak po celé 19. století Kudlich uctíván jako osvoboditel selského lidu. Po jeho smrti byl jeho popel v urně uložen ve spodní části památníku, upraveného jako mauzoleum.

Úvalenská rozhledna, vysoká 30 metrů, je vystavěná z krásných žulových kvádrů a působí opravdu monumentálně. Rozhled nabízejí dvě vyhlídkové plošiny, z nichž uvidíte krajinu od Jeseníků po daleké zamlžené nížiny ve Slezsku. Zároveň spatříte severním směrem naproti vrch Cvilín s poutním kostelem, vedle něhož stojí další rozhledna.

K další rozhledně na vrchu Cvilín vás nasměruje rozcestník turistického značení. Zelená trasa v délce 5 km je příjemnou procházkou po okolní zvlněné a zalesněné krajině.

Při pohledu do mapy je značka na Cvilín vedena oklikou a možná vás proto napadne jít přímo přes pole zkratkou. To však nedělejte, protože čas v neschůdném terénu určitě neušetříte. Navíc část trasy slouží zároveň jako naučná stezka. Putování z Úvalna na vrch Cvilín je příjemnou nenáročnou procházkou, jde se převážně lesem. Cestu zpestřují rybníčky, tabule naučné stezky a lesní dětské hřiště.

Šelenburk

Těžce poškozený byl Šelenburk v době česko-uherských válek, kdy ho dobylo a vyrabovalo vojsko krále Matyáše Korvína. Po roce 1523, kdy si krnovský kníže postavil uprostřed města pohodlnější renesanční zámek, začal Šelenburk ztrácet význam. Ještě do třicetileté války sloužil jako lovecký hrad, poté zpustl docela.
Největší zajímavostí je ale zřícenina hradu Šelenburk, která se ukrývá v lese asi 1,5 km před poutním místem Cvilín a další rozhlednou. Patří mezi nepočetnou skupinu našich slezských hradů, založen byl jako zeměpanský hrad v polovině 13. století a prakticky až do svého zániku patřil krnovskému knížectví. To tehdy zahrnovalo i část území dnešního Polska, kam je ze zříceniny hezký pohled.

Dnešní zřícenina upoutá téměř dokonalým čtvercovým půdorysem, jehož obvod lemuje hluboký příkop a mohutný val. V jižní části vystupuje torzo válcové věže, po obvodu ční zbytky hradeb a paláců.

Přestože Šelenburk patří k poměrně velkým zříceninám, výrazně mu chybí vertikální dominanta. Je pravděpodobné, že hradní zdivo bylo v 19. století použito na výstavbu silnice. Pozitivem je, že v okolí byly vykáceny stromy a keře, čímž zřícenina získala na přitažlivosti.

Rozhledna na vrchu Cvilín představuje úplně jiný typ rozhledny, než hranolová, kamenná vyhlídková věž na Strážišti. Je postavená z cihel a má tvar válce. Pochází z roku 1903 a v době svého vzniku se jí říkalo na počest bohatého mecenáše Liechtensteinova rozhledna.

Vyhlídková plošina ve výšce 25 m nabízí skvělý výhled zejména na město Krnov, které leží jako na dlani o zhruba 100 výškových metrů níže. Překrásnou kulisu tvoří městu za dobrého počasí hradba Hrubého Jeseníku na západním obzoru.

Působivý pohled z ptačí perspektivy je také na kousek opodál stojící monumentální chrám sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie, který patří k předním barokním poutním stavbám u nás.

Zajímavostí cvilínské rozhledny bývala malá věžička, která se zdvihala z boku vyhlídkové plošiny nad vyústěním schodiště do výšky 5 m a umožňovala výhled dvěma lidem. O tuto unikátní věžičku přišla rozhledna při přestavbě po druhé světové válce a do dnešní doby bohužel ještě nebyla obnovena, přestože se o tom uvažuje.

Po prohlídce rozhledny a poutního místa Cvilín, které je oblíbeným cílem procházek obyvatel Krnova, máte v podstatě dvě možnosti – vrátit se po stejné cestě na Strážiště a k třetí rozhledně se přiblížit autem, anebo sestoupit do Krnova k železniční stanici (3 km), vyměnit zelenou značku za modrou a po ní pokračovat v délce 4 km k sanatoriu Ježník, které je východiskem ke třetí rozhledně na Krnovsku.

Rozhledna na 553 m vysokém vrchu Vyhlídka patří k nejméně známým v okolí Krnova, přestože první vyhlídková stavba zde stála již roku 1894. Jelikož byla ale dřevěná, časem spadla, stejně tak jako její replika vystavěná v roce 1934.

Dnešní rozhledna je také dřevěná a vznikla roku 2001. Je volně přístupná, pod ní se nachází malé posezení. Na rozdíl od předchozích dvou staveb není moc navštěvovaná, protože se nachází stranou dnešních oblíbených příměstských výletních míst. Rozhled se z ní však otevírá neméně krásný – Krnov spatříte z úplně opačné strany a nad ním rozeznáte i vrch Cvilín, který už důvěrně znáte.

Na Vyhlídku dříve chodívalo více lidí, obec Ježník se v 19. století těšila pověsti oblíbeného letoviska s léčebným sanatoriem.

Možná budete mít trochu problém rozhlednu objevit. Od budovy sanatoria, kde lze zaparkovat, k ní vede nepříliš kvalitně provedená červená trasa místního značení. Věž není vysoká a při zabloudění se mezi okolními stromy a na rozložitém vrchu dokáže úspěšně skrývat.

Putování v okolí Krnova nabízí zajímavé zážitky krajinářské i kulturně-historické. Nelze než ještě jednou zopakovat: tři rozhledny, k tomu každou úplně jinou, snad nikde u nás na tak malém prostoru nenajdete.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Krnov je pro většinu obyvatel České republiky bohužel příliš komplikovaně dostupným místem. Nejjednodušeji se sem jede z Ostravy, o něco hůře (přes kopce a po ne moc dobrých silnicích) od Olomouce. Z obou zmíněných měst sem jezdí také přímé vlakové spoje v pravidelných intervalech po dvou hodinách.

Rozhledna Strážiště
Přístupná od března do října o víkendech a svátcích od 9 do 17 h (resp. od 10 do 16 h), v červenci a srpnu je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 h. Prodej suvenýrů, map a vlastivědných publikaci.

Itinerář pěší trasy
Úvalno, žel. zast. – Strážiště, modrá, 2 km – Šelenburk, zelená, 6 km – Cvilín, zelená, 7 km – Krnov, žel. st., zelená 10 km – sanatorium Ježník, modrá, 14 km – Vyhlídka, červená, 15 km – Krnov, červená, 20 km. Celkem 20 km.

Mapa
KČT 1 : 50 000 č. 58 – Bruntálsko, Krnovsko a Osoblažsko

http://cestovani.idnes.cz autor: Martin Janoška