V Hodoníně lákají dravci

V Hodoníně lákají dravci

Zoologická zahrada v Hodoníně patří spíš mezi ty menší. Přesto se může pochlubit tím, že jako první v Česku odchovala mládě tukana obrovského. Rovinatý areál s pozůstatky lužního lesa se hodí k poklidné procházce s dětmi, které si v kontaktní expozici mohou pohladit domácí zvířata.

Při návštěvě hodonínské zoo rozhodně nevynechte pavilon akvárií. Trojice zdejších velkých nádrží, které vznikly na přelomu tisíciletí, patří mezi nejvyhledávanější expozice celé zahrady. Nás vnitrozemce, kteří to máme k nejbližšímu rudomořskému útesu téměř tři tisíce kilometrů, určitě potěší korálové akvárium v čelní stěně. Mezi roztodivnými bezobratlými tvory mořského dna proplouvají pestří bodloci s ostrými kostěnými lištami na ocase, hbití sapíni či klauni skrývající se v jedovatých sasankách.
Z dvou nádrží po stranách na sebe přes chodbu hledí dravci slaného živlu i sladkovodních tropických bažin. Kajmánci trpasličí pátrají po rybách a plazech v amazonských pralesích, zatímco žraloci černoploutví brázdí prohřáté korálové vody celého Indopacifiku. V Hodoníně vládne dvojice těchto štíhlých predátorů útesu velké nádrže o objemu 22 000 litrů mořské vody. Za sedm let pobytu zde vyrostli téměř o celý metr, aby se proměnili z roztomilých třiceticentimetrových mláďat ve skutečné vládce útesu. Hodují na sledích, sépiích či chobotnicích a jejich chuť k jídlu mohou na vlastní oči sledovat i návštěvníci. Ukázkové krmení žraloků tu probíhá v neděli od dvou hodin a ve čtvrtek v půl jedenácté.
Třikrát týdně je stejným způsobem možné sledovat práci čelistí, které patří mezi nejsilnější drtiče masa a kostí na naší planetě. Při ukázkovém krmení se totiž představí tygři ussurijští i lvi berberští, kteří obývají nový moderní pavilon. Prostorné výběhy s velkými skly dovolují návštěvníkům pohodlně sledovat největší kočkovité šelmy světa i poddruh krále zvířat, který už je v přírodě vyhubený.

Radostné překvapení
Pro člověka jsou pětadvacáté narozeniny věkem, kdy pomalu začíná uvažovat o založení rodiny. U našich vzdálených příbuzných gibonů larů je to však už období životního podzimu. Když proto o letošní Bílé sobotě ráno našla ošetřovatelka na podlaze giboní ubikace krvavé stopy, začala se obávat nejhoršího. Prohlídka „místa činu“ však odhalila nečekaně radostné překvapení – k břichu samičky Betsy se tisklo čerstvě narozené mládě. Pro celou zoo to bylo jako blesk z čistého nebe, protože na nastávající matce nikdo nezpozoroval žádné známky březosti.
Zasloužilá matka přitom své opatrovníky neobelstila poprvé. Když před čtyřmi lety se svým partnerem Pupucem, důvěrně přezdívaným Pipin, přicestovala z francouzské zoologické zahrady v Bosanque, přivedla na svět čilého samečka Sašu. Pilní giboni ho počali ještě v zemi galského kohouta a hodonínští byli přesvědčení, že je to jejich labutí píseň. Novorozenec teď ještě tráví většinu času přitisknutý k matce, brzy si však začne hrát se svým starším sourozencem. Stejně jako v přírodě tak doplní rodinnou skupinu vzácných gibonů, kteří se do hodonínské zahrady přestěhovali na popud koordinátorů evropské plemenné knihy tohoto druhu. Obohatí rovněž kolekci primátů zdejšího pavilonu, kterou kromě gibonů tvoří i šimpanzi, elegantní guerézy pláštíkové či otužilí makakové červenolící – nejseverněji žijící primáti na světě.

Odchov s velkým zobákem
Tukani patří mezi nejznámější symboly amerických tropů. Jejich obrovské pestrobarevné zobáky jim možná slouží k lákání partnerů, jisté to však není. Díky své konstrukci, podobné kostěnému lešení potaženému rohovinou, jsou však překvapivě lehké, takže s nimi tukani mohou bez potíží poletovat vzduchem. V zoologických zahradách sice přitahují pozornost návštěvníků, chovatelé z nich však moc nadšení nejsou. Jejich úspěšné rozmnožení je totiž velkou vzácností. V Hodoníně proto mohou být právem pyšní na to, že se jim před čtyřmi lety podobný kousek podařil.
Samička tukana obrovského snesla v pavilonu exotických ptáků tři vajíčka, ze kterých se vylíhla ptáčata. Dva z cenných potomků však neuchránila před kanibalistickými spády svého partnera, který patrně chtěl předvést, že se jeho úctyhodný zobák nehodí pouze ke sběru plodů. Třetí mládě však rodiče úspěšně odchovali, a přinesli tak hodonínské zahradě prvenství mezi všemi českými i slovenskými zoo. Navštívit pavilon ptáků se však vyplatí nejen kvůli tukanům. V třinácti prosklených voliérách tu žijí i tři druhy velkých papoušků ara či kakadu Ducorpsův s majestátní péřovou chocholkou na hlavě.

Jak na to
Zoo Hodnonín má otevřeno po celý rok, v letní sezoně od 9 do 19 hodin. Plné vstupné vás přijde na 60 Kč, snížené (děti od 3 do 15 let, senioři nad 70 let, studenti) na 40 Kč. Pro děti do 3 let je vstup zdarma. Zahrada nabízí i několik druhů permanentek: neomezený počet vstupů pro jednoho dospělého s jedním dítětem vyjde na 1000 Kč, 600 Kč stojí rodinná permanentka (dva dospělí plus dvě děti) na čtyři vstupy. 5 Kč zaplatíte za fotoaparát, 10 Kč za kameru a 20 Kč stojí krmivo. V areálu zahrady najdete i tři bufety, prodejnu suvenýrů a dětské hřiště.
Krmení žraloků černoploutvých probíhá v pavilonu akvárií vždy v neděli ve 14 hodin a ve čtvrtek v 10.30, krmení v pavilonu velkých kočkovitých šelem můžete sledovat vždy v úterý a ve čtvrtek v 13.30, v neděli pak ve 14.30. V pavilonu primátů, opic a terárií se zvířata krmí denně ve 14.45.
Více informací naleznete na www.zoo-hodonin.cz

www.ihned.cz