V muzeu lékaře Kittela, který prý zaprodal duši ďáblu
Přínos ranhojiče a chirurga kraji byl obrovský, v Jizerských horách vybudoval jedno z prvních horských sanatorií ve střední Evropě.
Na nočním nebi ozářeném pouze měsícem se objevila postava zahalená do létajícího pláště. Plášť nesli v zobácích havrani, se kterými postava potichu rozmlouvala," vypráví průvodkyně paní Vélová jeden ze strašidelných příběhů o Faustovi Jizerských hor. Mezi obyvateli vesničky Krásná kolují už od 18. století.
Jsme v Kittlově muzeu, kde se paní Vélová narodila a některé z exponátů ještě jako malá holčička s rodiči používala. Muzeum v jejím rodném domku vzniklo v letošním roce a připomíná rozporuplnou osobnost tajemného doktora Kittela, ranhojiče a chirurga, jenž na tehdejší dobu dosahoval fenomenálních lékařských úspěchů.
„Jak to, že měl létající plášť?" ptá se malá Maruška paní průvodkyně. Podle pověsti prý zaprodal svou duši ďáblovi. Výměnou dostal neomezené léčebné schopnosti, létající plášť, bylinku „všehoj" a hromadu peněz.
Jestli jsou pověsti pravdivé, nebo vyplynuly pouze z nepochopení jeho úžasných schopností místními obyvateli, už nikdo nezjistí. Pravdou je, že Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704 - 1783) vybudoval v Krásné tajemné a na svou dobu neobvykle veliké sídlo Burk, kde měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pracovnu a údajně také pitevnu a místnosti s lidskými kostrami a knihami. Tím vším se nechali inspirovat i tvůrci neobvyklé expozice.
Doktorův přínos celému kraji byl obrovský. Zdravotnické zařízení povahy horského sanatoria bylo na českém území svého druhu ojedinělé a jedno z prvních ve střední Evropě. Aby si zachránil duši, nechal prý ve stáří na vlastní náklady postavit vedle Burku kostel a studánku s léčivou vodou, které jsou chloubou obce dodnes.
Muzeum je koncipováno tak, aby si na své přišli děti i dospělí. Najdete v něm část věnovanou přírodnímu léčitelství, kopii tajemné Kittelovy pracovny, informace o magii a pověrách, magické knihy, starožitné předměty a mnoho dalšího. Na exponáty si můžete sáhnout, některé i vyzkoušet.
Pro děti jsou připraveny hry a kvízy, dospělí mohou ochutnat léčivá bylinková vína, sirupy a hojivé masti. Součástí expozice je Naučná stezka Kittelovsko, jež vás provede od tajemného domu k dalším památkám v Krásné. Před vchodem do muzea si dopřejte výhled na blízké okolí. Pochopíte pak, proč se vesnička jmenuje Krásná.
Praktické info
Krásná leží 5km od Jablonce n. Nisou. Muzeum je otevřeno denně do 31. 8., v září jen o víkendech. Děti do 6 let zdarma, dospělí zaplatí 40Kč, rodinné vstupné je 90Kč. www.kittel.cz
http://cestovani.ihned.cz autor: Mária Pfeiferová