Voda, bláto, rašelina: Šnorchlování ve Walesu
Anglické městečko Llanwrtyd Wells každoročně pořádá jedno z nejpodivnějších mistrovství na světě – šnorchlování v rašeliništi. Další možností je šnorchlovat na horském kole nebo se zúčastnit Rašelinového triatlonu.
Velšané se odedávna těší pověsti milovníků extravagantních zážitků a kratochvílí. Důkazem je i jedna z nejpodivnějších událostí, která každoročně přiláká davy návštěvníků do nejmenšího městečka ve Velké Británii – Llanwrtyd Wells ve Walesu. Každý srpen se totiž k místnímu rašeliništi již přes dvacet let sjíždějí účastníci Mistrovství světa ve šnorchlování v rašeliništi.
Jako každý šampionát i soutěž v rašeliništi má svá přísná pravidla. Účastníci jsou vybavení maskou, šnorchlem, ploutvemi a častokrát i neoprenovým oblekem. Jejich úkolem je v co nejkratším čase zdolat dvě délky 54 metrů dlouhého příkopu vykopaného v rašeliništi a naplněného vodou. Zásadním pravidlem hry je, že plavec může k překonání vzdálenosti používat pouze ploutve na nohou a pohyby rukama jsou zakázané.
Sheelagh Tompkinsová z firmy Green Events, která celou zábavu organizuje, uvedla: „Pro přihlížející se jedná o nemalou zábavu a to i v případě, že dotyčný nepatří k těm nejrychlejším. Soutěžící ale vždy říkají, že rozhodně není nic lehkého v blátivé vodě podat jakkoliv záslužný výkon.“ Dosavadní rekord 1:35 min drží od roku 2003 Phillip John.
Šnorchlovat můžete i na kole
Celá akce je i na velšské poměry vcelku netypická, ale i tak se jejím organizátorům zdála málo extravagantní. Před několika lety proto vyhlásili první kolo Mistrovství světa ve šnorchlování v rašeliništi na horském kole. Již devátým rokem se tak v červenci soutěžící vrhnou do zatopeného příkopu nejen s maskou, helmou a šnorchlem ale také speciálně upraveným kolem, které má pneumatiky plné vody a rám zatížený olovem.
„Závodník má na sobě ještě pás a batoh s olovem, aby měl náležitou váhu a snadněji překonal 40 metrovou vzdálenost v bahnitém příkopu, který je místy skoro dva metry hluboký,“ uvádí Tompkinsová.
Současný rekord je 48 vteřin, ovšem některým závodníkům se celou trasu daří zdolat až po několika minutách, někdy do cíle nedorazí vůbec. Celou akci samozřejmě pozorně sledují zdravotníci a organizátoři, kteří jsou mnohdy potřeba k vyproštění soutěžících z blátivé břečky.
Šampionát doprovází řada dalších událostí včetně pivního festivalu či závodů ve sprintu člověka s koněm. Jelikož je ale podle organizátorů po blátivých akciích v místním rašeliništi velká poptávka, rozhodli se také uspořádat Rašelinový triatlon. „Jedná se o dosti neobvyklý triatlon. Nejprve se běží závod na 20 kilometrů, pak závodníky čekají dvě délky v příkopu a dalších 40 kilometrů na kole,“ uvedla za organizátory Tompkinsová.
Čeští turisté, kteří se na některou z těchto akcí rozhodnou vydat, jistě zaujme i fakt, že Llanwrtyd Wells se svými 600 obyvateli je partnerským městem Českého Krumlova a že zde za druhé světové války sídlila i československá škola. Velšské městečko tak nabízí dost jak pro milovníky historie tak i blátivé zábavy.
Zdroj: www.Tourism-review.com