Výlet na stolové hory Moravskoslezských Beskyd
Víte, že i v Česku máme stolové hory? Nepředstavujte si ovšem věčně čepicí mraků skrytou dominantu Kapského Města či nedostupné velikány Utahu a Arizony, známé z reklam na cigarety. Naše stolové hory jsou mnohem dostupnější - k jejich zdolání stačí vypravit se do Moravskoslezských Beskyd. A když už budete v Beskydech, odskočte si ještě na sousední skupinu tisícovek s poetickými názvy Tanečnice, Kněhyně či Čertův mlýn.
Velká Stolová (1046 m) z geologického hlediska pravou stolovou horou ve skutečnosti není a při pohledu z jihu, z vyšších sousedních vrcholů, ani svým tvarem své známější zahraniční jmenovkyně příliš nepřipomíná. Přesto se na Velké Stolové nachází poměrně rozlehlá vrcholová plošina, která je však z větší části porostlá listnatými a smíšenými lesy. Při severní, velmi strmé hraně se ovšem menší holiny rozkládají, a tak se odtud otevírá daleký a krásný výhled. Příznivých podmínek tohoto místa využívají hojně i příznivci paraglidingu, kteří odsud startují ke svým vzdušným výletům.
Kněhyně (1257 m) je jeden z nejvýraznějších vrcholů Moravskoslezských Beskyd. Nejvyšší část tvoří přibližně 150 metrů dlouhá plošina se dvěma vyvýšeninami na okrajích, jejichž výškový rozdíl je pouhé dva metry. Vrchol je částečně odlesněn, ale najdete zde spoustu malých stromků a imisemi poškozenou smrčinu.
Naskýtají se odtud krásné průhledy na nedaleký Čertův mlýn, Stolové hory i další vrcholy. Na temeni je kovový kříž na mohutném kamenném podstavci. Na západním svahu Kněhyně se nachází pomník 1. čs. brigády Jana Žižky, poblíž něho najdete i zbytky bunkru ze druhé světové války. Východní svahy Kněhyně jsou zase zajímavé pseudokrasovými jevy, z nichž nejvýznamnější je přírodní památka Kněhyňská jeskyně - puklinový jeskynní systém s celkovou délkou chodeb a průlezů 280 metrů a hloubkou podzemních prostor 57,5 metru.
Čertův mlýn (1206 m) tvoří mohutný masiv ležící pět kilometrů jihovýchodně od Trojanovic. Vrchol je součástí NPR Kněhyně - Čertův mlýn, chránící zachovalá lesní společenstva smrčin s příměsí listnáčů, jen místy poškozená imisemi.
Čertův mlýn je ale především jedním z mystických vrcholů Moravskoslezských Beskyd. Podle pověsti zde ve žlabu nedaleko vrcholu postavil čert během dvou dnů mlýn, když chtěl získat dceru osamělé selky. Čertovu práci ale na poslední chvíli zhatil kohout, který nad ránem druhého dne zakokrhal a tím čertovu moc zlomil. Ve skále pod
vrcholem jsou prý dodnes vytlačena čertova záda a řetězy, kterými si přidržoval na hřbetě skaliska, když je nosil na stavbu mlýna.
Podle jiných představ se pod vrcholem Čertova mlýna nachází megalitická památka. Čertův stůl, tvořený kvádry navozujícími dojem umělé stavby, skutečně vypadá, jako by v dávných dobách kdosi využil materiálu nachystaného v těchto místech horotvornými procesy a sestavil z nich útvar podobající se megalitickým stavbám, které se nazývají dolmeny (v překladu "kamenný stůl“).
Jiný hlas tvrdí, že Čertův stůl pod vrcholem Čertova mlýna by mohl dokonce být místem posledního odpočinku keltského či gótského vojevůdce. A další teorie zas označuje toto místo za dávnou observatoř, s jejíž pomocí naši předkové určovali období slunovratu. Stručné vědecké pojednání ovšem stroze označuje místo pouze za zajímavou lokalitu s ukázkou odsedání bloků tzv. godulského pískovce.
Tanečnice (1084 m), někdy též nazývaná Vsacká Tanečnice či Troják, je kupovitý vrchol ležící čtyři kilometry jihovýchodně od Trojanovic. Na vrcholové plošině je zajímavá a pro tyto beskydské tisícovky typická "kamenná výzdoba“ tvořená desítkami a desítkami větších i menších kamenných "mužiků“, z nichž některé jsou už spíše sochařskými díly.
Výstup:
V případě popisovaných tisícovek se opět nabízí možnost volby mezi náročnou pěší variantou výstupu z údolí na hlavní hřeben a snazší variantou, při níž k překonání hlavního výškového rozdílu lze zvolit od severu výjezd sedačkovou lanovkou z Trojanovic na Pustevny či od jihu vyjet na Pustevny autem.
U náročnější varianty můžete za výchozí místa zvolit například Frenštát pod Radhoštěm (Trojanovice), Horní Čeladnou či Prostřední Bečvu - převýšení mezi nejnižším a nejvyšším místem trasy však v tomto případě činí až 800 metrů. V případě využití lanovky či auta zahajujete trasu až na Pustevnách, takže převýšení mezi nejnižším a nejvyšším místem je pouze přibližně 250 metrů.
Z Pusteven využijte ke zdolání Tanečnice, Čertova mlýna a Kněhyně červenou turistickou značku, k oběma stolovým horám pak později z rozcestí Malá Stolová rozcestí dojdete po neznačených lesních cestách. Délka trasy z Pusteven na rozcestí Malá Stolová rozcestí činí včetně odbočky na Kněhyni přibližně sedm kilometrů, odbočky z rozcestí k oběma Stolovým pak měří přibližně dva kilometry v každém směru.