Výlet na Šumavu ke královskému kameni
Ne vždy platilo, že tisícimetrových vrcholů u nás máme mnoho set. V tragickém období druhé světové války, během trvání protektorátu Čechy a Morava, se totiž většina našich nejvyšších hor ocitla za hranicemi. Z těch nemnoha vrcholů, které zůstaly součástí našeho tehdejšího státu, tvořilo nejvyšší výspu české části protektorátu malé území Šumavy - Javornická hornatina. A právě na tamní nejvyšší vrcholky míří desátý a poslední tip putování po tisícovkách Čech, Moravy a Slezska.
Javorník (1066 m) je výrazný plochý vrchol ležící jeden kilometr západně od stejnojmenné obce. Na vrcholu Javorníku stojí rozhledna z roku 1938, která však postupem času kvůli dorůstajícím stromům přestala sloužit svému účelu. Proto byla vyhlídková věž při rekonstrukci v roce 2003 zvýšena, takže nyní se z ní už opět otevírá nádherný kruhový výhled.
Královský kámen (1058 m) je kupovitý vrchol ležící 1,5 km severovýchodně od Nicova. Tisícovka je součástí hlavního hřbetu Javornické hornatiny mezi Svatým Janem a Javorníkem. Ve vrcholové části Královského kamene se nalézá několik mohutných skal, z nichž jedna tvoří i nejvyšší místo vrcholu. V jiném skalním bloku vypínajícím se poblíž je vytesána malá kaplička.
Svatý Jan (1045 m) je plochý vrchol ležící 1,5 km severovýchodně od Řetenic. Tisícovka je součástí hlavního hřebene mezi Ždánovem a Královským kamenem. Vrchol je zalesněn smrčinou a bohužel bez výhledu. V ploché vrcholové části se nacházejí dvě vyvýšeniny, mezi nimiž leží v sedle kaplička Svatého Jana.
Výstup:
Výstup na Javorník je nejvhodnější zahájit ve stejnojmenné obci, odkud činí délka výstupu k vrcholu po modré či žluté přibližně jeden kilometr s převýšením zhruba 100 metrů. Ke Královskému kameni pokračujte dále po modré (přibližně dva kilometry), blíže ke Svatému Janu pak po červené. Tento vrchol však leží mimo značenou cestu a jeho nalezení je orientačně náročnější - méně zkušení turisté by měli v lesním terénu určitě využít podrobnou turistickou mapu či GPS.