Výšlap za kulturou
Dnešní túra spojuje Letohrad se Žampachem a Ústím nad Orlicí (17 km). Nástupní i cílové místo leží na železnici a jsou jedinou příležitostí k občerstvení.
Letohrad je městskou památkovou zónou a vznikl z podhradí dávno zaniklého hradu Geiersberg původně jako Kynšperk. Pod dnešním jménem vystupuje až jako spojení Kynšperka, Orlice, Kunčic, Jankovic a Červené. Vévodí mu zámek na místě dřívější tvrze, v jehož třech místnostech jsou sbírky městského muzea, přístupné na ohlášení, s expozicemi historie města, sirkařství, porcelánu, krojů nebo malíře Alfonse Muchy.
Z Letohradu vyjdeme po červené značce na západ a s vyhlídkami stoupáme do lesa, jímž nato sejdeme do údolí potoka a pokračujeme nejprve lesem a pak otevřenou krajinou k Žampachu (5,5 km) s účelově využitým zámkem (sociální ústav).
Zvolíme-li na rozcestí návštěvu zříceniny hradu na pískovcovém suku, vydáme se k němu po značené odbočce a odměnou nám bude dominantní výhled. Z hradu zbyly základy valeně klenutého sklepa paláce, stopy vstupní brány a zbytky hradby. Touto odbočkou si přidáme 2 km.
Ze Žampachu se vydáme po žluté místními pěšinami na okraj Hlavné (7,5) a pak vozovou cestou na okraj obce Hnátnice (10,5). Zvolna pak klesáme údolím Sejfů při potoku se vzácnou květenou k Tiché Orlici (15,5). Pak už po silnici dojdeme do Ústí nad Orlicí (17). Charakteristickou siluetu města tvoří děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie s márnicí a barokní budovou děkanství. Poutníci uctívají mariánský obraz; pouť vede na Andrlův Chlum. Výstavné budovy, určující ráz města, pocházejí vesměs z posledních dvou století. Ve zdejším muzeu je expozice betlémů a vývoje textilní výroby.
Před ukončením výletu můžeme ještě doporučit návštěvu místní osady Cekle, kde provozuje místní odbor KČT loděnici, cvičnou horolezeckou stěnu a tábořiště. Cenná je i budova zdejšího nádraží, kde náš výlet končí.
Trasa:
1 Letohrad, náměstí - červená: 2 Žampach rozcestí (5,5) - žlutá: 3 Hlavná (7,5) - 4 Hnátnice ( 10,5) - 5 Ústí nad Orlicí (17)
17 km
Výlet okolím Letohradu je na podzim jako dělaný.
Mapa:
Českomoravské mezihoří, Českotřebovsko, 1:50 000, edice KČT č. 49
IN.IHNED.CZ autor: Jan Stráský