Za raky i vraky do lomu
Za nevšedními zážitky často není třeba jezdit bůhvíjak daleko. Svět pod vodní hladinou je vesmír sám pro sebe a nahlédnout do něj může být zážitkem na celý život. Když přijedete do lomu Jesenný u Železného Brodu, uvidíte tam fotografie či podvodní filmy a zkušení instruktoři vás vezmou i pod vodu.
Co kromě bomby a skafandru potřebuji? Na tuto otázku dostane adept potápění v lomu v Jesenném přesnou odpověď: "Skafandr si nekoupíte, v tom se létá do vesmíru," říká Zdislav Zítek. "A bomby pokládají teroristé. My říkáme potápěčský oblek a potápěčská láhev."
Zdislav Zítek je normální mladý muž, který má celkem běžného koníčka - potápění. Věnuje se mu už dlouho, dokonce i jako instruktor. Aby se měli on, jeho přátelé a účastníci potápěčských kurzů kde potápět, koupil se svým kolegou Zdeňkem Millerem zatopený lom v malé obci Jesenný u severočeských Semil.
Pořídit si lom není běžný nápad. "Ani pro mou ženu to nebylo moc běžné, když jsme se k tomu rozhodli," uznává po letech Zdislav Zítek fakt, že jezdit o víkendech místo na chalupu do lomu je trochu nestandardní. Jakkoli však začátky nebyly jednoduché, dnes se může pochlubit širokou základnou potápěčů a milovníků podvodního života, kteří do Jesenného míří z celého Česka.
Láká je sem zatopený vápencový lom ve tvaru srdce a o rozloze přibližně 130 x 90 metrů. V jeho vodách, hlubokých maximálně 13,5 metru, je toho k vidění poměrně dost. Raci, škeble, okouni, perlíni, kapři, líni, cejni, sumci nebo štiky.
"Poměrně slušný sortiment," pochvaluje si Zdislav Zítek a zapomene dodat, že ryby tam samozřejmě museli z vlastních zdrojů nasadit. "Čím déle se tam potápíme, tím méně se ryby lidí bojí. Štiku si můžete skoro pohladit, ta se na vás přijede podívat. Sumec vás nechá dívat se z očí do očí, i když má taková očka jako korálky. Kapři jsou bojácnější, ale i oni už připlují, zvlášť když se potopíme s krmením," říká potápěč Zítek, v civilu majitel truhlářské firmy.
Rybáře sem pochopitelně nepouštějí. Občas se ale stane, že jim někdo rybí kamarády upytlačí. "Měli jsme tam vysazeno asi šedesát velikánských pstruhů a jednoho dne jsem při potápění našel jenom jejich hlavy," smutně vzpomíná Zdislav Zítek.
Pod hladinou malého lomu se ale skrývají i další poklady. Milovníky vrakového potápění tu čekají památky po těžbě: třeba rozvodná skříň či ocelový sloup, původně nosič pásového dopravníku. Na dně leží i skutečný vrak dodávky.
"Tenhle vrak jsme si sem dodali," směje se pan Zítek. "Dodávku jsme koupili, vyčistili, demontovali jsme všechno, z čeho by mohly unikat nějaké kapaliny. A náš vodník Honza ji pak zaparkoval v hloubce pět metrů."
Protože lom leží v krasové oblasti Bozkovských jeskyň, potápěči mohou navštívit i malou jeskyňku. "Ta ale není uměle vyrobená," zdůrazňuje Zítek. Jeskyně vede hluboko do skály, vstup se nachází šest metrů pod hladinou. Před vstupem do jeskyně ale varuje všechny, kdo nejsou speciálně vyškoleni v jeskynním potápění. Mohlo by je to stát i život: "Je to nejtěžší potápěčská disciplína. Jste v uzavřeném prostoru, a když se ztratíte... takovou žízeň nikdy nebudete mít, abyste všechnu tu vodu vypili."
Fotbal pod ledem
Lom je pro své majitele, pány Zítka a Millera, vášní na celý život. I když se oba rádi podívají do světových moří a potápěčské lokality v Česku mají také v malíku, jako ryby ve vodě se cítí v té své vodě.
"Na rozdíl od moře, kde to praská, chrastí a šumí, neuslyšíte pod hladinou českých vod kromě vlastního dechu nic. Je to nádherné ticho světa, který je jiný," zasní se Zdislav Zítek každou chvíli. Jinak je ovšem díky potápěčské základně v obci Jesenný poměrně rušno. Nejen místní si pochvalují dnes už tradiční dětské dny v lomu, plné soutěží a srandiček, které spojuje voda. Spříznění potápěči si sem každoročně rádi zajedou zahrát fotbálek. Podmínkou je prý dostatečně silný led. Led!?
"Je to fotbal samozřejmě podvodní," vysvětluje Zítek. Je to vlastně logické, jen trochu na hlavu postavené. Doslova. Potápěči "bruslí" po ledě z té druhé strany, takže hlavou dolů. Diváci vidí právě jen ty góly, to když z jedné ze dvou děr v ledu, které suplují branky, vyletí mičuda.
Jak koupit lom
Na počátku současného dění v Jesenném vlastně stála nehoda. Dnešní "zatopeňák" byl normálním fungujícím lomem až do jednoho dne na přelomu 60. a 70. let. Přesné datum prý nelze zjistit - místní si nepamatují letopočet, nýbrž fakt, že to bylo o Vánocích. Počasí tehdy předvedlo pěkný kotrmelec - přes den bylo kolem dvanácti nad nulou, večer se začalo výrazně ochlazovat. A stále pršelo. Dráty se obalily ledem a elektrické vedení se přetrhalo. V lomu, který měl vydatný přísun spodní vody (přitékalo tam 64 l vody za sekundu), se muselo neustále odčerpávat. Onoho večera čerpadla ztichla.
Protože byly Vánoce, nikdo se nenamáhal nahodit záložní agregát. Lom se během noci zatopil. Odčerpání vody bylo v té době příliš nákladné, takže se to nechalo být. V areálu už zatopeného lomu ještě pár desítek let pokračovala kamenářská výroba, v letech 90. ale začala skomírat až ke konečnému krachu. Pak se o lomu dozvěděli potápěči na suchu a rozhodli se pro neobvyklou koupi. Po dlouhých jednáních uspěli.
"Když jsme lom koupili, byl zarostlý křovím, nebyl tam přístup k vodě. Nebylo tam nic, jen nějaké rozbité zbytky strojů po těžbě. Dva a půl roku jsme na tom dělali, aby se to dalo využít pro potápění." Pomohli kamarádi.
Zájemcům o školu potápění tu nabízejí zkušební ponor. Rádi adepty do lomu doprovodí, zkušený potápěč je "za ručičku" provede malým vodním vesmírem. "Na začátku cítíte, jak vám takový nováček drtí ruku, až vám praskají kosti," shrnuje své bohaté zkušenosti pan Zítek. "Najednou začne ta ruka povolovat, pak začne druhou rukou hrabat do dna a ukazovat, že támhle viděl rybu. A to už víte, že toho člověka máte."
Potápěčský kurz, do něhož se může přihlásit kdokoli, komu v tom nebrání zdravotní stav, tu trvá nejméně měsíc. Ani pak se z člověka nestane zkušený potápěč. Chce to další hodiny, dny a týdny potápění. Je to ale jízdenka do fascinujícího prostředí. Do dalšího Česka, které se skrývá pod hladinou mnoha našich řek, jezer, přehrad i zatopených lomů.
KURZY POTÁPĚNÍ
V lomu Jesenný nabízí tyto kurzy: seznamovací ponor, dětský kurz, potápeč začátečník, pokročilý potápěč, potápěč záchranář, zkušený potápeč, divemaster.
JAK SE TAM DOSTAT
Jesenný leží 10 km severně od Semil. Kousek od obce najdete železniční zastávku. Z Prahy je to sem 120 km (2 h 15 min.).
TIP NA VÝLET
BOZKOVSKÉ JESKYNĚ
Jeskyně u obce Bozkov se honosí bohatou krápníkovou výzdobou a jezírky. Nachází se tu také největší podzemní jezero v Čechách. Přístupné od dubna do konce října denně mimo pondělí.
KDE SE UBYTOVAT
HOTEL GRAND TANVALD
Hotel s nostalgickou vůní 30. let se nachází poblíž centra Tanvaldu. Nenabízí žádné extravagance, ovšem vědomí, že hotel z roku 1936 patřil ve své době k těm nejprestižnějším, může být přitažlivé.
KAM NA JÍDLO
HOTEL NA VYHLÍDCE
V Kořenově, asi 30 minut jízdy z Jesenného, se nachází tato vyhlášená restaurace. Nabízí široký výběr jídel z domácí kuchyně, a to včetně takových lahůdek, jako jsou pokrmy ze zvěřiny, z čerstvých ryb či jídla na grilu. Na objednávku dostanete i pečené sele či jehně.
Užitečné internetové stránky
www.millerovi.cz potápěčská škola a základna Lom Jesenný
www.semily.cz v sekci turista informace o Semilech a okolí
www.zeleznybrod.cz v sekci turista vše o městě a okolí
www.bozkovske-jeskyne.cz info o Bozkovských jeskyních
autor: Jana Patková