Za skvrnami na Slunci

Na vrcholu Blanského lesa kdysi řádil Belzebub. Rozházel tu velké kameny ze vzteku, že nedostal svou vyvolenou. Po něm přišel schwarzenberský kníže a byl tak nadšený výhledem na Alpy, že zde nechal postavit rozhlednu. Nakonec přišli hvězdáři a otevřeli na Kleti observatoř.

Kleť - observatoř

„Co když se to začne houpat?“ tahá holčička za rukáv otce, který právě kupuje jízdenky na lanovku. „Zachováš klid a nebudeš křičet.“ Jízda na horu Kleť trvá jen čtvrthodinku. Kromě pozorování vytrvalosti pěších turistů pod vámi můžete ze sedačky obhlížet i celou chráněnou oblast Blanského lesa mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem.
Do výšky 1083 metrů, do níž hora Kleť dorostla, vystoupáte ale i pěšky po značené trase nebo vyjedete na horském kole po kamenité cestě. Nejpohodlnější je ale právě jízda lanovkou, kterou si oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Nástupní stanici najdete ve vesničce Krasetín, kde je také hlídané parkoviště a stánek s občerstvením.

Tři prvenství

Vyskočíte z lanovky, uděláte pár kroků a už jste u horské chaty Kleť s rozhlednou. V současnosti se rozhledna bohužel opravuje, ale když počkáte do půlky července, kdy se má slavnostně otevřít, dohlédnete z ní hodně daleko.
Klidně až na rakouské Alpy, jejichž mlhavé panorama okouzlilo knížete Josefa Jana Nepomuka ze Schwarzenberku natolik, že tu ve 20. letech 19. století nechal tuto válcovitou věž postavit. Také nese jeho jméno, Josefská, a je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách. Sto let po jejím založení vyrostla v roce 1925 na Kleti horská chata pro potřeby turistů. Dnes je v ní hotel i hostel a také restaurace s celkem slušnou kuchyní.
Všude kolem jsou rozházené obří Belzebubovy kameny, které děti lákají ke šplhání. Úrazů tu na nich byla už spousta, proto je třeba rychle zavelet a vydat se pár set metrů dolů. K observatoři českobudějovické hvězdárny, nejvýše postavené hvězdárny v Česku.
„Observatoř byla postavena v roce 1957 a zabývá se hlavně výzkumem planetek a komet. V hledání dosud neznámých planetek máme mimořádné úspěchy,“ chlubí se na uvítanou mladý průvodce a vede nás k pozorovatelně.
Stoupáme po schodech do místnosti s obřím dalekohledem uprostřed. Připomíná dělo, jehož hlaveň míří přímo na Slunce a zdá se, že ho co chvíli rozcupuje na kousky. Dovídáme se, že jde o největší čočkový dalekohled u nás. Nad hlavami se táhne dřevěná kopulovitá střecha, která je z jedné části otevřená. Bohužel se do dalekohledu nikdo z nás na sluneční skvrny nepodívá – začalo pršet a střecha se rychle zatahuje. Na zrcadla přístroje nesmí přijít voda.
Prohlížíme si velké fotografie vesmíru, různých mlh a mlhovin, galaxií a asteroidů, hvězd i černých děr. Výklad o historii i současnosti astronomie trvá necelou hodinu. Zdá se, že děti to zajímá, překřikují se v otázkách. Až na jedno batole, které si musí vzít maminka do náručí a lehce s ním pohupovat, aby neplakalo. Nakonec ale nad vědou zvítězí stolek s předměty na památku. Všichni chtějí magnety, pravítka nebo papírové hvězdné nebe v ročních obdobích.

Pozor na bludný kámen

Od hvězdárny se pusťte po cestě dolů a dojdete zpět do Krasetína. Držte se ale poctivě turistických značek, jinak překročíte bludný kámen a je po srandě. Někteří radši volí jistou cestu pod lanovkou, která je ovšem pro děti náročná.
Po značených cestách procházíte lesem, sem tam narazíte na mýtinu. „Koukejte, kam šlapete, ať si nezvrtnete nohu nebo nešlápnete na užovku, v horším případě zmiji,“ radím a přemýšlím, která zvířata bychom tu mohli potkat. Na stránkách CHKO Blanský les se píše o rysech; vlci a medvědi už byli vyhubeni. Dolů se dostanete ani ne za hodinku, a pokud sem vyrazíte na konci léta, přinesete si k autu kromě zážitků i plný koš hub.

Jak na to

Lanovka Krasetín – Kleť jezdí od středy do neděle každou hodinu od 9 do 16 hodin, o víkendech do 17 hodin. Jízda nahoru vyjde na 70 korun, děti platí 40 korun. Observatoř Kleť je otevřena do konce června jen o víkendech, první prohlídka začíná v 10.30 h, po hodinách následují další, poslední začíná v 15.30 h. V době letních prázdnin bude otevřeno celý týden kromě pondělí. Vstupné je 40, resp. 20 korun.

IN.iHNed.cz autor: Kateřina Hovorková