Zacvičte si v Hrádečku Třeboň
Zacvičte si v Hrádečku
Krajinou Třeboňska vede celá řada naučných tras pro pěší i cyklisty. Dětem se ale líbí zvláště jedna krátká, zvaná Stezka zdraví.
Cesta začíná pár metrů od hlavního třeboňského náměstí, na parkovišti za Hradeckou bránou. Odtud vás čekají necelé čtyři kilometry příjemné procházky lesem, kolem mokrých luk i po hrázi malého rybníčku. To by ale dětem k radosti asi nestačilo. Co je na téhle stezce baví, jsou různé dřevěné prolézačky, hrazdy a lavice. Při čtrnácti zastaveních se na nich děti celkem vyřádí. Na informačních panelech se navíc dozvědí, jak se jmenují stromy, které po cestě oblasti zvané Hradeček mohou vidět, a co je pro ně typické.
Kolem pivovaru s Čochtanem
"Tak tohle je Zlatá stoka. Měří pětačtyřicet kilometrů a je jakousi páteří celé sítě kanálů, které propojují jihočeské rybníky a zásobují je vodou. Vybudoval ji už v 16. století Štěpánek Netolický,“ vysvětluji dětem hned na začátku cesty. Lehce unuděné chlapce zaujmu až otázkou, zda si náhodou nevšimli toho šplouchnutí. "Možná to byl vodník Čochtan, tu pověst o něm jste už asi slyšeli?“ ptám se chlapců a vzpomenu si na Jana Wericha, který svou rolí ve hře Divotvorný hrnec třeboňského vodníka proslavil. Jdeme kolem kamenného zdiva zdejšího pivovaru Regent, které vlnky Zlaté stoky líně olizují už více než šest set let. Řeknu o Čochtanovi jen pár vět, protože už vidíme první stanoviště. Kluci si vylezou na dřevěnou tyč, na jejímž vrcholu trůní bílý čáp. Je také ze dřeva, takže se nechá pohladit, a jde se dál až ke starému schwarzenberskému seníku. Je to pozoruhodná stavba, škoda že je tak poničená. Děti utíkají k dalšímu stanovišti. "Máme si dát závody v běhu na 50, 100, 200 i 400 metrů,“ křičí a už se připravují ke startu jako někde na stadionu. Další zastávka je u malého rybníčku. Děti se tu jen zhoupnou na kládové houpačce ve tvaru koníků. Zatímco se houpají, čtu jim nahlas o vrbě - stromu, který je typický pro třeboňskou krajinu. "Jsou velmi přizpůsobivé a z jejich proutků se dělají košíky,“ překládám do srozumitelného jazyka odborný zápis na tabuli. A doplňuji: "Lidé narození dle keltského horoskopu ve znamení vrby bývají citliví, vnímaví a plní fantazie, někdy ale i náladoví. To na tebe sedí,“ usmívám se na desetiletého synovce, který se okamžitě uráží.
Přírodní fitness
Ještě ale nekončíme, další atrakce jsou před námi. Nejprve hrazdy ve třech velikostech. Všichni zvládneme kotoul bez problémů, stejně jako přeběhnout bez pádu kladinu. Následují skoky snožmo přes stále se zvyšující překážky. "Víte, co se dělá ze dřeva habru? Tága na kulečník. A pamatujte si, že jde o nejtvrdší dřevo stromu rostoucího v Evropě. Tupí se o něj i truhlářské stroje,“ rozšiřuji dětem obzory. Pár set metrů nemáme žádné úkoly, poté dojdeme k lavici. Na tu si kluci lehnou a udělají několik sklapovaček. Také poslední zastávka se inspirovala ve fitness centru - jde o dva stoly s dřevěnými činkami. Snažím se ještě proniknout s kusými informacemi o borovici, topolu a jedli, ale nemám šanci. Kluci řeší, co si po rozvičce na Stezce zdraví dají dobrého. To ještě netuší, že na konci cesty máme domluvený minigolf.
Vše pro děti
U rybníka Svět se mohou nejen děti vykoupat na dvou plážích - na městské s tobogánem nebo na pláži zvané Ostende s trampolínou a klouzačkou. Při chladnějším počasí se nabízí bazén v lázních Aurora, vstupné přijde na sto korun za osobu. V krásném renesančním zámku zase připravili pro děti výstavu strašidel. Pokud jste dostali po procházce hlad, ale postačí vám jednodušší jídelníček, vypravte se s dětmi na Plucarku - do restaurace na pláži. Zatímco si pochutnáte na smažáku, děti si pohrají na velkém pískovišti plném kyblíků a bábovek, ti větší ocení stolní fotbal.
www.itrebon.cz