Zámek v Třeboni nově představuje dílnu alchymistů či zbrojnici

Třeboň (Jindřichohradecko) - Alchymistickou dílnu z doby císaře Rudolfa II., knihovnu Petra Voka a rožmberskou zbrojnici ode dneška nově představuje renesanční zámek v Třeboni. Expozici Rožmberské renesanční interiéry, která upomíná na dobu jednoho z nejvýznamnějších jihočeský rodů, připravovali památkáři více než půl roku.

"Opustit téma Rožmberků na našem zámku nejde, protože od té doby, co zámek stojí, tu žily dva významné rody - Rožmberkové a Schwarzenbergové, těm je věnována horní trasa," řekl ČTK kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman. Obnova expozice je za posledních 16 let už třetí. Původně v prostorách bylo rybníkářské muzeum, další instalace pak ovlivnily částečně restituce a poté obnovení interiéru zámku Kratochvíle, kvůli kterému přišla Třeboň o část mobiliáře.

Historikové proto vymysleli nové libreto, které čerpá z bohaté historie renesanční památky. "Některé prostory vracíme do původního užívání - je tam dvořanská světnice, jídelna a přípravna," přiblížil kastelán. Další část připomíná velké záliby posledního potomka šlechtického rodu Petra Voka. Knihovna zdůrazňuje jeho lásku ke knihám a jeho sběratelství představuje kabinet. "Je to jakási odvozenina tehdejších kunstkomor, která ukazuje, co se v renesanci v 16. století všechno sbíralo," uvedl Hofman.

Další prostory vracejí návštěvníky více do historie - do časů Viléma z Rožmberka. "Do doby, kdy poté, co je vykázal císař Rudolf II. z Prahy, tu žili a pracovali po několik let doktor John Dee a Edward Kelly," upřesnil kastelán. Své taje proto návštěvníkům odhalí alchymistická laboratoř. Expozici pak uzavírá rožmberská zbrojnice, která stávala na místě současného pivovaru.

Přestavba trvala více než půl roku, ale většinu času zabraly stavební úpravy. "Odstraňovala se nevhodná novodobá dlažba z první části expozice, vyráběly se nové dřevěné repliky renesančních podlah," popsal práce Hofman. Například v laboratoři snížili památkáři podlahu až na nejstarší objevenou, tedy o více než 70 centimetrů.

Renesanční zámek se nachází na místě, kde stával původní panský dvorec, poté tvrz a později kamenný hrádek. Roku 1562 zasáhl hrad požár, který se rozšířil z hořícího města. Tehdejší majitel panství Vilém z Rožmberka proto zahájil přestavbu hradu na renesanční zámek a další majitel panství Petr Vok ji dokončil. Roku 1660 získali zámek Schwarzenbergové.

http://www.ceskenoviny.cz autor: ČTK