Zaplať pánbůh komunistům za vědecký ateismus: Kostel sv. Františka z Assisi v Krči

Kostelík svatého Františka z Assisi je jeden z nejskromnějších pražských kostelů. Touto větou by měl článek začínat a zároveň i končit. Žádná další slova. Hodnocení stejně krátké jako plánovaná životnost stavby. Jen chvíle, a pak už nic.

Nic.
Nic.
Nic.
Nic.
Nic.

Tak tedy dobře, pokračování bude: Zaplať pánbůh komunistům za vědecký ateismus! Zvolání to je nechutné, ale krčský kostel svatého Františka stojí dodnes proto, že se komunisté v roce 1948 rozhodli dusit a potlačovat vše spojené s vírou. Z provizorní stavby se díky zákazu postavit kostel nový stala trvalá památka.

Krčský sbor začal chystat stavbu svého prvního kostela v polovině třicátých let minulého století. Vybral si peníze i architekta Jaroslava Čermáka, aktivního katolíka, který ve svých stavbách vyznával jednoduchost a čistotu. Před odkazy na minulost dával Čermák přednost strohosti a střídmému výrazu. V Krči měl vyrůst podobný kostel, jaký Čermák navrhl pro věřící na protějším břehu Vltavy v Košířích. Geometrická moderní stavba poskládaná z pravoúhlých hranolů.

Jenže zatímco košířský kostel svatého Jana Nepomuckého se stihl postavit, krčské plány zastavila druhá světová válka. Výkresy byly uloženy do šuplíku a místo velkého kostela se sbor rozhodl pro provizorní skromnou stavbu, se kterou by přečkal válku.

Návrh jednoduchého dřevěného domku s vysokou sedlovou střechou připravil Emanuel Hruška a Jaroslav Čermák přidal zpracování interiérů. Jak jednoduchý jejich návrh byl, nejlépe dokládá rychlost, s níž byl kostel postaven. Práce začaly osmého prosince 1941 a za pouhé dva týdny a dva dny se sbor sešel v novém kostele na štědrovečerní bohoslužbu.

Jednoduchý kostel se v krčské zástavbě ztrácí. Nemá žádnou věž a zvenku vypadá jako obyčejný dům zasazený do udržované zahrady. Jen ta střecha je o něco vyšší a místo komína je na jejím vrcholku malá zvonička. Střídmost stavby i jejího interiéru byla opodstatněná, válečné provizorium mělo sloužit jen chvíli. Ta chvíle ale trvá doposud. Půlstoletí komunistické správy země víře a kostelům nepřálo, a krčský sbor mohl být rád, že mu zůstalo alespoň to provizorium.

Dnes už je z kostelíka svatého Františka z Assisi unikát a zajímavost. Vznikl v době nacistické totality a přežil totalitu komunistickou. Se svou vysokou střechou stál zpříma a před režimem neskrčen.

Jak se tam dostat
Nejbližší stanicí metra je Budějovická na trase C. Od ní se vydejte po ulici Antala Staška, druhá odbočka vlevo je ulice U Habrovky.

http://cestovani.ihned.cz autor/ři: Tomáš Wehle, Jiří Oulický