Zdolejte Zvičinu
Na Zvičinu
Délka okruhu
65 - 75km podle zvolené varianty
Když si chcete ze sedla bicyklu prohlédnout celé Krkonoše a neoplýváte příliš časem ani silami, zajeďte si na Zvičinu; jeviště s kulisami nejvyšších českých hor v čele se Sněžkou z jejího vrcholu přehlédnete jak z první řady divadelního balkonu.
Možná jeden z posledních letošních výletů na kole začněte v Hořicích, městě slibujícím lahůdky nejen milovníkům proslulých trubiček, ale i ctitelům kamenné krásy. Na zástupy soch, mohyl a obelisků tu narazíte na každém kroku.
Výšlap kolem starého židovského hřbitova za výhledy z Chlumu dá hned na úvod pořádně zabrat. Na výběr je tu ze dvou rozhleden, klasické a moderní. Tou první je známá Masarykova věž samostatnosti, postavená v roce 1924. Vyhlídková plošina pod kopulí hvězdárničky nabízí dostatečný rozled na všechny světové strany.
Poprvé tu také uvidíte cíl dnešního výletu - vrch Zvičina (671 m) na druhé straně údolí. Komu by výška Masarykovy věže nestačila, může se vydat na nedalekou telekomunikační věž, po červené značce jsou to necelé dva kilometry.
Z lázní hospoda
Miletín má ve znaku svatého Jiří na koni, s kopím pohrouženým v dračích útrobách. Také vás tu čeká úporný boj s nepřátelským svahem, dělícím expedici od nejvyššího bodu krkonošského podhůří.
Deprese se ale ve vašich hlavách možná usadí až při prohlížení ilustrací k Erbenovým baladám v básníkově rodném domku. Pomine po pár kilometrech usilovného stoupání, kdy si dovolte nepatrnou ztrátu výšky odbočkou k bývalým Miletínským Lázním, přeměněným v příjemnou hospůdku.
V Třebihošti odbočte ke Zvičině. Když už se zdá temeno téměř na dosah, odbočí sice pěší stezka přímo nahoru, silnička se ale drží vrstevnice, ba začíná najednou i klesat. Rázem spadnete do vesnice na úbočí a teprve odtud zahájíte závěrečný útok.
Boj o výhled na Krkonoše
První stavbou na Zvičině byl dřevěný kostelík Jana Husa, po vítězství protireformace vyvedený barokně v kameni a zasvěcený Janu Nepomuckému. Ani to nezabránilo bleskům v jejich kacířském díle. Pro obnovu vyhořelého kostela pak bylo třeba uspořádat dobročinnou sbírku. Vedle stojící hostinec chtěla Národní jednota severočeská koncem předminulého století rozšířit, narazila ale na tuhý odpor Němců, kteří drželi severní stranu kopce. Přeměnit hostinec v turistickou chatu se podařilo až v roce 1904, o dvacet let později k ní přibyla ještě rozhledna s unikátní prosklenou otáčivou kopulí. Dnes jsou její okna zašlá.
I bez rozhledny je pohled ze Zvičiny úžasný. Panorama celých Krkonoš ale nejlépe přehlédnete až ve sjezdu. Do labského údolí na opačné straně hory se dá sjet na dva způsoby, kratší a rychlejší spadá rovnou do Bílé Třemešné. Na druhý břeh Labe se dostanete až v sousedním Debrném, kde natrefíte na značení Polabské cyklotrasy. Dlouho se jí nemusíte držet, před šlapáním mezi auty po silnici dejte přednost drncavé lesní cestě; zelená turistická značka vás spolehlivě dovede až k hrázi snad nejkrásnější přehrady v Česku.
Les Království u Bílé Třemešné je i nejmohutnějším exponátem podkrkonošské kamenné galerie. Hráz i všechny její ozdoby jsou složeny v novogotickém stylu z obřích kvádrů královédvorského pískovce. Od pohádkových věží, bran a cimbuří přehrady vás Polabská cyklotrasa přivede do někdejšího knížecího dvora Chvojna, dnes Dvora Králové nad Labem.
Soutok tří řek
Závěrečné kilometry jsou ve stopách nejslavnějšího z tvůrců zdejší kamenné galerie, vrcholného představitele českého baroka Matyáše Bernarda Brauna. Jeho dílna tu pracovala na výzdobě impozantní šlechtické rezidence, již budoval hrabě Špork v Kuksu. Vidíte tu sakrální stavby na pravém břehu Labe i světské budovy zámku a lázní na levém.
Ze Dvora Králové do nedalekého Betléma opatrně pronikněte po červené turistické značce, vedoucí chvílemi trochu drsnějším terénem. Po prohlídce a návratu k Labi vás poříční stezka přivede přímo k mostu v Kuksu. Od něj je třeba se vyšplhat nahoru, kudy pokračuje i Polabská cyklotrasa. Po pár kilometrech dojedete do Jaroměře, cíle naší trasy.
Kde se ubytovat
Hotel 28
Náměstí ČSA 28, tel.: 491 815 312
Moderní hotel rodinného typu přímo v centru Jaroměře s dvou- a třílůžkovými pokoji.
Cena za lůžko je 500 Kč/noc.
Kam na jídlo
Romance
Na Cihelnách 26, tel.: 491 815 096
V café baru a restauraci Romance v Jaroměři si můžete dát šest druhů piv nebo třeba oblíbenou nadívanou panenku s omáčkou.
Informace
Hořice, Jaroměř
www.horice.org; www.jaromer-josefov.cz
Oficiální informační portály dvou největších měst na trase tohoto cyklovýletu Podkrkonoším..
GPS
jak rychle vědět všechno
Jak se tam dostat
Vlakem
Hořice leží asi 120 km od Prahy, přímé vlaky sem jezdí z Hradce Králové. Cesta trvá asi 40 minut .
Jak na to
Mapy a infocentra
Okruh nejlépe projedete s těmito mapami: Shocart č. 113, Podkrkonoší, 1 : 60 000; resp. KČT 23, Podkrkonoší, 1 : 50 000. Turistická infocentra najdete v Hořicích a ve Dvoře Králové.
Q&A
Slávka Chrpová
šéfredaktorka Cykloturistiky
Každý rok se v Česku staví spousta cyklostezek. Jakou z těch nejnovějších byste doporučila?
Pestrá síť cyklostezek vznikla na Slovácku, minimálně po třiceti kilometrech stezek se lze projet podél Ohře z Karlových Varů do Kynšperka. Ale asi nejvelkolepější je projekt tří větví cyklostezek hvězdicovitě vycházejících z Ústí nad Orlicí. Zde je připraveno celkem čtyřicet kilometrů cyklo- a in-line drah údolím Tiché Orlice a Třebovky. Konečně od 4. září můžete využít i nový, desetikilometrový úsek Bezpráví - Choceň. Na těchto trasách vás čekají lákadla jako meandrující Orlice, hrady a hradní zříceniny či areály aktivní turistiky v Cakli a Pekláku (horolezecká stěna, lanový park, půjčovna lodí, kol a bruslí).
Které evropské země, kromě klasických Nizozemska nebo Rakouska, jsou vhodné pro cykloturistiku a příliš se to o nich neví?
V povědomí lidí stále přetrvávají různá klišé, například že Maďarsko je nudná rovina s lány kukuřice a slunečnic nebo že Švýcarsko znamená jen výšlapy do strmých hor. Země Viléma Tella je ale rovněž řeka Rhôna v kantonu Wallis, osázeném vinicemi a s fascinující horskou scenerií, a ten, kdo nerad do kopců, může kopírovat její tok až do elegantní Ženevy.
Maďaři zase dělají pro cykloturistiku a její zázemí velmi mnoho. Staví rozhledny, cyklostezky, odpočívadla nebo cyklistické domy s půjčovnami. A například výlet kolem Balatonu může být podle libosti střídavě kopcovitý nebo rovinatý - záleží na tom, zda budete volit trasu kolem jezera, nebo vás nalákají přilehlé vrcholky kolem Hevízu či Tapolce. Málokterý cykloturista pak odolá po duševní očistě na kole i té fyzické v tamních termálních pramenech.
Snímky Tomáš Berger: Pohádková přehrada Hráz romantické přehrady Les Království u Bílé Třemešné zdobí obří pískovcové kvádry v novogotickém stylu. Erbenovy pochoutky V Miletíně si odpočinete, v Betlémě čekají zkamenělí poustevníci s vlastními slujemi.
IN.IHNED.CZ autor: Vladimír Pustina