Ze Žlutic do Žihle
Dnešní nenáročný pěší výlet se startem ve Žluticích a cílem na železniční stanici Žihle vás provede hezkou krajinou západních Čech. Občerstvit nebo ubytovat se můžete například na ranči Havraní kámen v Rabštejnu nad Střelou, případně až v Žihli.
Žlutice vznikly na obchodní cestě a měly velmi pohnuté dějiny, jejichž důsledkem jsou torza kdysi významných staveb. Najdeme zde zbytek zámku, který zanikl po požáru, zbytek hradu, z něhož se dochoval portál a spodek čtyřhranné věže. Dochoval se také zbytek tvrze Mazanec na okraji a zbytek hradu Nevděk z husitské doby s hlubokým okrouhlým příkopem na strmém vrchu nad městem. V městské památkové zóně však objevíme také dominantní trojlodní baziliku sv. Petra a Pavla, barokní faru se slunečními hodinami a renesanční radnici. S ní souvisí budova dnešního muzea se stálou expozicí husitství, národopisu a soudnictví s přístupným podzemím, a nádherný barokní sloup Nejsvětější Trojice. Pro mnohé jsou Žlutice spojeny se Žlutickým kancionálem, významnou památkou českého písemnictví ze 16. století, jejíž kopii můžeme spatřit ve zdejším muzeu.
Červená značka nás vyvede z města po silnici při řece Střele s železniční tratí na druhém břehu k zastávce Zahořice, od níž vystoupáme ke stejnojmenné osadě a za ní využijeme značenou odbočku vlevo na vrchol Vladaře (6 km). Čedičová stolová hora sopečného původu, na jejíž vrcholové plošině se občas vytvoří jezírko, je sopečného původu. Vrchol, chráněný dvojitým valem, zaujímalo starolaténské hradiště a dnes je přírodní rezervací. V listopadu 1421 se na něm opevnil Jan Žižka se svým vojskem a tři dny odolával útokům vojsk svazu katolické šlechty a plavenských, sněhu a hladu, a pak náhlým výpadem prorazil nepřátelské pozice a spojil se s žateckými houfy. Model bitvy je ve žlutickém muzeu.
Vrátíme se zpět dolů k hlavní cestě a pokračujeme vlevo k osadě Vladořice (8). Zdejší středověká tvrz zanikla beze zbytku, zato zde najdeme v horní části osamocený statek s roubenou stodolou a zděným špýcharem s letopočtem 1816. Na východním okraji při naší cestě je pozdně barokní Pieta z téže doby. Další úsek po silnici do Radotína (11,5) není právě nejzajímavější, ale posunul nás k lesnímu komplexu, jímž zvolna sestoupíme do údolí Střely, za bývalým Nučickým mlýnem se k nám přidá zelená a společně dojdeme do Rabštejna nad Střelou (16).
Malebná obec uprostřed lesů na strmém ostrohu nad řekou se dlouho pyšnila primátem nejmenšího města v Evropě. Z bývalého hradu se zachovaly zbytky dvou kulatých věží a zdiva, zámek ze 16. století je také zříceninou. Nový, barokní zámek z roku 1705 byl později adaptován na školicí a rekreační středisko. Významnými památkami jsou dále také pozdně barokní kostel Sedmibolestné Panny Marie, středověký kamenný most přes Střelu nebo hrázděné a roubené domy.
S modrou značkou sejdeme prakticky jedinou ulicí dolů ke Střele, přejdeme historický most, dáme se vpravo při řece, ale po chvilce ji vlevo opustíme. Jsme v Přírodním parku Horní Střela. Značka nás lesními cestami vyvede do otevřené krajiny, ale hned zase vrátí lesu, jímž zvolna sestoupíme k Žihli (23), jejíž železniční stanice je pro nás na samém okraji.
Trasa: 1. Žlutice - 2. Vladař (6) - 3. Vladořice (8) - 4. Radotín
(11,5) - 5. Rabštejn nad Střelou (16) - 6. Žihle (23)
Mapa: Povodí Střely, 1:50 000, edice KČT č. 30
www.IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský