Znojmo: Za vínem po svých

Znojemští vinaři přišli s nápadem spojit vychutnávání vína s aktivním poznáváním přírody.

Je to geniálně jednoduché - stačí si vyjít na procházku. Buď jen tak, nebo moderně se speciálními holemi. Krajina v okolí Znojma je k tomu jako stvořená. Zdejší nížinné panorama nabízí kromě uklidňujících pohledů do zeleně i mnoho variant pro nepříliš náročnou túru. Dramatické kaňonovité údolí Dyje bude naopak vyhovovat zdatnějším chodcům i milovníkům přírody, které zavede přímo do národního parku Podyjí.

Ačkoli se to nezdá, můžete si při tzv. nordic walkingu opravdu procvičit takřka celé tělo. Při chůzi s holemi se do činnosti zapojuje až devět desetin všech svalů. Kromě rukou a nohou si tak protáhnete také svaly krku, zad či hýždí. Vedle fyzické kondice si tím zlepšíte i správné držení těla a pohyblivost páteře.

Aby byl výsledek znát, měl by člověk ujít asi deset či dvanáct tisíc kroků denně. Ty pohodlnější z nás jistě uklidní, že se to dá průměrným tempem zvládnout asi tak za hodinu a půl.

Znojemští vinaři vyznačili napříč svou oblastí čtrnáct tras určených pro pochody s holemi, sedm lehčích a stejný počet náročnějších.

Všechny z nich promyšleným způsobem spojují příležitosti k ochutnávkám vína, poznávání vinic, obdivování místní architektury či návštěvě proslulých vinných sklípků. Křižují jihozápadní částí znojemské vinařské podoblasti mezi Znojmem a rakouskou hranicí. Zdatnější milovníci vína samozřejmě mohou kombinovat jednotlivé trasy mezi sebou.

Ostnaté dráty a víno

Mnohé ze znojemských vinic se rozkládají v těsné blízkosti rakouských hranic. Ještě před necelými dvaceti lety proto pro běžného člověka představovaly oblast obehnanou ostnatým drátem, kam se dostali jen vyvolení. Dnes je možné projít se přímo po hraniční čáře, kudy vede hned několik z vytyčených tras.

Milovníci vojenské historie dokonce mohou u obce Šatov navštívit zrekonstruovaný pěchotní srub s názvem Zahrada, který původně vznikl na obranu země před nacisty a po válce sloužil k ochraně socialistické vlasti. V dnešní době otevřených hranic poskytuje představu o stísněném životě jeho bývalé posádky a nabízí návštěvníkům lahodné občerstvení - speciální pevnostní víno. Jedná se o veltlínské zelené, které pochází z nedaleké vinice Skalka.

Vojenská přítomnost je však do místní krajiny vepsaná mnohem hlouběji, než se zdá. Paradoxně právě kvůli pohraničnímu pásmu je tak dobře zachovalá velká část národního parku Podyjí, který se rozkládá v těsné blízkosti hranic.

Rovněž tři visuté lávky přes řeku, které dnes dodávají zdejším trekovým trasám na romantičnosti, dříve sloužily pohraničníkům k suchému přechodu Dyje v místech, kde se od hranice odklání na naše území.

Visuté lávky vedou i k jednomu z největších pokladů místních vinařů - proslavené vinici Šobes. Jižní svah Šobesu obtéká řeka Dyje a letní slunce zde vytváří teplé podnebí, ve kterém se vínu neobyčejně daří. Občasné závany chladného vzduchu z Českomoravské vysočiny zároveň zrání zpomalují natolik, aby do sebe hrozny stačily vstřebat co nejvíc aromatických látek. Od dubna do října mohou turisté - s holemi i bez nich - posoudit kvality zdejších vín rovnou na místě jejich původu v ochutnávkovém stánku.

Klima podobné jihoevropským stepím svědčí nejen vínu, ale i teplomilným živočichům. Kamenné terasy vinice osídlily všechny čtyři druhy užovek, které patří do české fauny.

Se skleničkou vína v ruce a s trochou štěstí zde můžete pozorovat i vzácné užovky stromové, které u nás žijí jen v několika málo lokalitách. Do jejich jídelníčku patří i poměrně velké ještěrky zelené. Pozornější pozorovatelé mohou v trávě objevit i kudlanky nábožné s trnitýma loupeživýma nohama či velké saranče uherské s bizarně protáhlou hlavou.

Bohatství pod zemí

Nejvhodnější teplota ke skladování vína se pohybuje kolem deseti stupňů a hlavně by neměla nijak výrazně kolísat. Právě z tohoto důvodu budují vinaři své podzemní sklípky se stálým mikroklimatem. Znojemsko je jimi provrtané jako velký kus ementálu a některé z nich samozřejmě představují vítaná zastavení na zdejších trekových trasách.

Některé z nich začínají přímo ve znojemském Louckém klášteře. Jeho původní zakladatelé z řádu premonstrátů (1190) vlastnili v okolí Znojma řadu vinic, takže nezapomněli pod klášterní budovou zbudovat rozsáhlé vinné sklepy. Dnes leží v labyrintu chodeb téměř milion lahví moku pocházejícího z místní produkce.

Provozovatelé klášterních sklepů pořádají prohlídky s výkladem zakončené ochutnávkou. V nadzemních patrech kláštera čeká na návštěvníky rovněž muzeum vinařství a bednářství či galerie uměleckých děl s tematikou vína. Můžete si tady nejen klášter prohlédnout, ale i třeba objednat jízdu turistickým vyhlídkovým vláčkem po městě. Najdete tu rovněž restauraci a prodejnu vín, sýrů a sazenic vinné révy.

Umělecký nádech má i známý malovaný sklípek v Šatově. Jeho tunely vedou pískovcovou skálou a vytěžený materiál z jeho budování údajně sloužil při obnově vídeňské radnice.

Naprostou jedinečnost mu ale propůjčují reliéfní obrazy místního výtvarnického nadšence Maxmilliana Appeltauera, který věnoval výzdobě sklípku celých šestatřicet let svého života a pracoval zde pravidelně každou neděli.

Nezastavilo ho dokonce ani to, že za druhé světové války přišel o levou ruku. Při práci si pod levým podpažím držel sklenici s barvou a maloval pravou rukou. Svítil si přitom svíčkou připevněnou na krempě klobouku nebo na prkénku přivázaném na pahýlu levé ruky. Mezi motivy na stěnách najdeme i Hradčany, krajiny z okolí Znojma, pohádkové bytosti či erotický salonek.

Oba sklepy, loucký i malovaný, je možné po telefonické domluvě navštívit dokonce i teď v zimě.

Jak se tam dostat

Z Prahy do Znojma je to asi 210 km, z Brna 70. Cesta autem vám zabere lehce přes 2 hod.,
resp. 50 minut.

Jak na to

Znovín walking
Informace o jednotlivých trasách walkingu včetně jejich map, délky v krocích i kilometrech,
obtížnosti a rozpisu zajímavých míst po cestě a jejich otvíracích dob najdete na www.znovin.cz.

Kde se ubytovat

Hotel Happy Star
Hnanice 111, tel.: 515 210 360, www.hotelhappystar.cz.
Hotel*** 8 km od Znojma. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 1890 Kč, využít můžete bazén nebo fitness centrum.

Kam na jídlo

Moravský sklípek v Šatově
Šatov 337, tel.: 515 232 218, http://jiridocekal.wz.cz
Můžete zde ochutnat jak speciality znojemského kraje, tak i lahodná vína. Přímo za sklípkem se nachází naučná vinice starých odrůd.
Otevírací doba: Út - So: 11 - 22, Ne: 11 - 20 h.

Užitečné internetové stránky

www.touristregionpodyji.cz region Podyjí
www.znojmocity.cz oficiální web města
www.znovin.cz stránky společnosti Znovín Znojmo
www.vinazmoravy.cz stránky moravských vín

http://cestovani.ihned.cz autoři: Markéta a Michaela Foktovi